Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. 2023 Yılında Mobil İletişim Sektörüne Bakış

2023 Yılında Mobil İletişim Sektörüne Bakış

haber haber -
6 0

Türkiye’de Mobil Abone Sayısı Rekor Seviyeye Ulaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun verilerine göre, 2023 yılının son çeyreğinde Türkiye’de mobil abone sayısı %108 yaygınlık oranına karşılık gelen yaklaşık 92 milyon 230 bin 985’e ulaştı. Bu rakam rekor seviyede gerçekleşti.

Konuşma Süreleri Artarak Devam Ediyor

Geçtiğimiz yılın çeyrekleri incelendiğinde, konuşma sürelerinde de artışın devam ettiği görüldü. Mobil ve sabit trafik miktarı toplamda 321,4 milyar dakikaya ulaşırken, internet üzerinden yapılan konuşmaların bu rakama dahil olmadığı belirlendi.

Türkiye Avrupa’da Lider Konumunu Koruyor

2023’ün dördüncü çeyreğinde Türkiye, kişi başına ortalama 477 dakika mobil kullanım ile Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer almayı sürdürdü. Aynı dönemde en fazla görüşme yapan ülke konumundaki Türkiye, diğer Avrupa ülkelerine de büyük fark attı.

ARPU Rakamlarında Dikkat Çeken Farklar

Mobil hizmetlerde abone başına elde edilen aylık gelir anlamına gelen “ARPU” rakamları incelendiğinde, Türkiye’nin Batı Avrupa ülkelerinden ayrıştığı görüldü. 2023’ün dördüncü çeyreğinde Türkiye’de ARPU rakamı 4,26 avro iken, Batı Avrupa ülkelerinde bu rakam 17,21 avro seviyelerinde gerçekleşti.

İlgili Yazılar