A Corner in the World X bomontiada ALT Mart Programı

A Corner in the World X bomontiada ALT programında Mart ayında Seyyar Sahne’ninDirmit (2 Mart 2018) ve Trom (3 Mart 2018), Onur Karaoğlu’nun Işık Teorisi (7 ve 10 Mart 2018), Seiba Anlatıcıları’nın, Masalların Sesi (14 Mart Çarşamba), Kubilay QB Tuncer’in Magic Sessions with Kubilay QB Tunçer (16 Mart 2018) ve MishMash Uluslararası Tiyatro Kumpanyası’nın Romeo & Juliet (24 Mart 2018) performanslarıyer alıyor. bomontiada ALT’ın programında ayrıca her ay belli bir tema etrafında seçilecek 30 dakikanın altındaki deneysel performansların yer alacağı ALT 29’59” (9 Mart 2018) bulunuyor.

Mart ayında MIAM Sunar / Müzik = Dünya (1 Mart 2018), MIAM Sunar / Müzik = Zaman (13 Mart 2018), MIAM Sunar / Müzik = Elektrik (15 Mart 2018) ve MIAM Sunar / Müzik = Gelecek (25 Mart 2018), müzik programı kapsamında bomontiada ALT’ta.

Film gösterimlerinde bomontiada ALT’ta bu ay Başka Sinema işbirliğiyle Samsara (4 Mart 2018), Son of Soul (9 Mart 2018), Beyaz Bant (18 Mart 2018) var. Amy (25 Mart 2018)ise her ayın son Pazar günü içinden caz geçen filmlerin sinemaseverlerle buluştuğu Garanti Caz Yeşili kapsamında bu ay bomontiada ALT’ta.

Lounge Buluşmaları’nda ise Sanatta İlüzyon ve İlüzyon Sanatı (16 Mart2018), Lounge Buluşmaları: Yeni Metinler ve Diğer Şeyler #3 (17 Mart 2018), Tuğçe Tuna ile Türkiye’de Çağdaş Dans Konuşmaları No:6 (21 Mart 2018) ve Plak & Play (21 Mart 2018) var.

bomontiada ALT’ta Yeni Programlar

bomontiada ALT’ın yeni etkinlikleri arasında ise renklerden yola çıkarak oluşturulan hikayelerin oyun hamurları ile canlanacağı ve daha sonra bu hikayelerin stop-motion tekniği Düğün organizasyon ile filme dönüşeceği Atölye Çocuk: Stop Motion ile bomontiada Renk Renk (4 Mart 2018) ve bireylerin tabi olduğu kurumlar içindeki durumlarını, davranışlarını, eylemlerini ve kurumun unsurlarıyla girdikleri ilişkileri inceleyen Sergi: Örnek Bir Davranış Açılış’ı (8 Mart 2018) bulunuyor.

Performanslar

Dirmit‘te köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini ailenin en küçük kızı gözünden anlatııyor. Trom’da oyuncunun teatral hünerlerini kullanarak kendi hayalindeki “Masanın Altında” oyununu Düğün fotoğrafçısı seyircilere anlatmaya çabalarken, oyunla ve hayatla kurduğu takıntılı ilişki konu ediliyor. Işık Teorisi, hayatların zorunlu yolculuklarla şekillenirken, zamanla kaybolup gideceği düşünülen izlerin ortak geleceğe nasıl bir anlam katacağını üç karakterin hikayeleri üzerinden hayal ediyor. Masalların Sesi’nde Seiba Anlatıcıları katılımcıları ilmek ilmek öreceği masalların ve mitlerin dünyasına götürmeye niyet ediyor. MishMash, Shakespeare’in klasik oyunu Romeo & Juliet’in modern adaptasyonu, orijinal metnin gücünü romantik ve trajik Tanıtım film kahramanla komik ve saçma palyaço arasında gidip gelen ergen bir yaklaşımla yeniden ele alıyor. İnteraktif sihir ve komedi gösterisiyle çeyrek asırdır sahnelerde olan Magic Sessions with Kubilay QB Tunçer Sydney’den Las Vegas’a yüzlerce kez sahnelenmiş performansıyla bomontiada ALT’a konuk oluyor.

Music Sessions

MIAM Sunar, Müzik = Dünya ile farklı bireylerin ve farklı toplumların ürünü olan müzik “dünya”larını bomontiada ALT’ta anlatıyor. Müziğin bir müzisyenin zaman içerisinde onun için gösterdiği çaba ve bunun sonucunda ortaya çıkan ürün olduğunu belirten MIAM Sunar, Müzik = Zaman ile tüm bu “zaman”lar kapsamında, hayatın ritmini müzikle yansıtıyor. MIAM Sunar , Müzik = Elektrik’te katılımcılar ilk kez çalınacak eserlerle enstrümanların seslerinin elektronik olarak değişimine şahit olacak. MIAM öğrencileri müzikseverleri saf elektrik sesleriyle dolu iki performansla karşılayacak. MIAM Sunar, Müzik = Gelecek’te ise özel yapım çok kanallı ses sistemi kullanılarak gerçekleşecek iki konserde ses manzaralarından, soyut eserlere ve microsound’a uzanan ses sanatları dünyası sunuluyor.

Film gösterimleri

İçinde diyalog geçmeyen ve izleyiciye rehberlik eden bir metne sahip olmayan Samsara,geleneksel bir belgeselden beklentilerimizi ters yüz ediyor ve seyircileri çeşitli kutsal yerlerden felaket noktalarına, sanayi komplekslerinden doğa harikalarına taşıyor. Son of Saul, naziler tarafından toplama kampında iş yapmaya zorlanan “Sonderkommando”lardan Yahudi esir Saul’un hayatının iki gününe odaklanıyor. Beyaz Bant, 1. Dünya Savaşı’nın arifesinde, köyün öğretmeni tarafından yönetilen bir kilise korosundaki çocukların, gençlerin ve baron, papaz, doktor, ebe ve çiftçilerden oluşan ailelerinin hikayesini ele alıyor. AMY, ünlü şarkıcı Amy Winehouse’un yürek burkan hayat hikâyesini sanatçının kendi sözleriyle beyazperdeye taşıyor. Gün yüzüne çıkmamış arşiv görüntülerinin ve şarkıların da yer aldığı, vurucu, duygu dolu film yaşanılan dünyaya ışık tutuyor.

Lounge Buluşmaları

Her ay bomontiada ALT Lounge’da gerçekleşecek Plak & Play etkinliğinde isteyen herkes gelip belli bir süre kendi plaklarını çalabiliyor. Tuğçe Tuna ile Türkiye’de Çağdaş Dans Konuşmaları serisinin altıncısında, koreograf ve sanat yönetmeni Beyhan Murphy konuk oluyor ve 1990’lardan günümüze sanatçının sanatsal deneyimleri, ADOB ve İDOB Modern Dans Toplulukları ile sahnelediği eserlerine odaklanıyor. Kubilay QB Tunçer, bomontiada ALT’ta aynı gün gerçekleşecek performansı öncesinde iki usta sihirbaz, Nedim Güzel ve Tansel Kaya ile Sanatta İllüzyon ve İllüzyon Sanatı konulu bir sohbet gerçekleştiriyor. Ferdi Çetin tarafından Türkçe’ye çevrilen Finn Lunker’in “IPHIGENIA” isimli oyunu, Yeşim Özsoy’un sahnelemesiyle okuma tiyatrosu olarak GalataPerform ve Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi işbirliğiyle Yeni Metin ve Diğer Şeyler A Corner in the World X bomontiada ALT’ın ev sahipliğinde seyirciyle buluşuyor.

bomontiada ALT Programı

TARİH SAAT ETKİNLİK
1 Mart Perşembe 18.00 Music Sessions: MIAM Sunar/ Müzik = Dünya
2 Mart Cuma 20.30 Performance: Dirmit
3 Mart Cumartesi 20.30 Performance: Trom
4 Mart Pazar 13.00 Atölye Çocuk: Stop Motion ile bomontiada renk renk
4 Mart Pazar 17.30 Film Gösterimi: Başka Sinema, Samsara
7 Mart Çarşamba 20.30 Performans: Işık Teorisi
8 Mart Perşembe 18.30 Sergi: Bir Örnek Davranış ( Açılış)
9 Mart Cuma 20.30 Performans: ALT 29′ 59”
10 Mart Cumartesi 15.00-20.30 Performans: Işık Teorisi
11 Mart Pazar 17.30 Film Gösterimi: Başka Sinema, Son of Saul
13 Mart Salı 18.00 Music Sessions: MIAM Sunar / Müzik = Zaman
14 Mart Çarşamba 20.30 Performans: Seiba Anlatıcıları/ Masalların Sesi
15 Mart Perşembe 18.00 Music Sessions: MIAM Sunar / Müzik = Elektrik
16 Mart Cuma 18.00 Lounge Buluşması: Sanatta İllüzyon ve İllüzyon Sanatı
16 Mart Cuma 20.30 Performans: Magic Sessions with Kubilay QB Tunçer
17 Mart Cumartesi 20.30 Lounge Buluşması: Yeni Metinler ve Diğer Şeyler #3
18 Mart Pazar 17.30 Film Gösterimi: Başka Sinema, Beyaz Bant
21 Mart Çarşamba 17.30 Lounge Buluşması: Tuğçe Tuna ile Türkiye’de Çağdaş Dans Konuşmaları No:6
21 Mart Çarşamba 19.00 Lounge Buluşması: Plak & Play
22 Mart Perşembe 18.00 Music Sessions: MIAM Sunar / Müzik = Gelecek
24 Mart Cumartesi 15.00-20.30 Performans: Romeo & Juliet
25 Mart Pazar 17.30 Film Gösterimi: Garanti Caz Yeşili, Amy

bomontiada ALT Hakkında

İlk yılında Türkiye ve dünyadan sanatçıların katıldığı sergileriyle tanınan bomontiada ALT, değişen yüzüyle genç yaratıcıların buluşabilecekleri, deneyimlerini paylaşabilecekleri ve diyalog geliştirebilecekleri bir platforma dönüşüyor. bomontiada ALT, yeni dönemde A Corner in the World’ün yön verdiği programıyla performans sanatları ve görsel sanatlar, ses ve malzemelere başvuran pratikler arasında köprüler kuran yenilikçi işlere alan açacak.

Etiketler

idealyasam