Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ABD, Çinli Şirketlere Yaptırım Uyguladı

ABD, Çinli Şirketlere Yaptırım Uyguladı

haber haber -
33 0

ABD Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Çıkarlarını Koruma Adına Tedbir Aldı

ABD Ticaret Bakanlığı, ulusal güvenlik ve dış politika çıkarlarına aykırı faaliyetleri nedeniyle bazı Çinli şirketlere yaptırım uyguladığını açıkladı.

Yaptırım Nedenleri ve Etkileri

Yapılan açıklamada, 22 şirketin Çin’in kuantum teknolojileri alanındaki ilerlemelerine karşı ABD’de geliştirilen teknolojilere ulaşmaya çalıştığı gerekçesiyle yaptırım listesine alındığı belirtildi. Ayrıca, bazı şirketlerin Çin’in nükleer programlarına ve Rusya ile ilişkilerine dair endişelere yol açtığı ifade edildi. Bunun yanı sıra, Çin’e ait yüksek irtifa balonunun ABD hava sahasına girmesiyle ortaya çıkan krizin ardından bazı şirketlere ek yaptırımlar getirildiği aktarıldı. 4 şirketin ise ABD menşeili ürünleri Çin ordusunun kullanımı için elde etmeye teşebbüs ettiği gerekçesiyle listeye dahil edildiği belirtildi.

Çin’den Gelen Tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Cien, ABD’nin bu yaptırımlarını eleştirdi. Lin, ABD’nin, Çin şirketlerini hedef almak için varlık listesini ve ihracat kontrollerini kötüye kullandığını savunarak, ulusal güvenlik iddialarının kanıtlanamadığını ifade etti. Ayrıca, Çin ve Rusya arasındaki ticari ilişkilerin dış müdahale ile kısıtlanamayacağını belirtti ve ABD’yi siyasi baskıları sonlandırmaya çağırdı. Lin, Çinli şirketlerin meşru haklarını korumak için gereken adımları atacaklarını vurguladı.

ABD’nin ihracat kontrol listesindeki şirketlere hükümet izni olmadan ürün veya hizmet satılamadığı bilgisi de açıklamada yer aldı.

İlgili Yazılar