Açık Emar

Açık Emar

Bu görüntüleme eski yöntemlere göre çok daha ayrıntılı ve net bir teşhis imkânı sunar. Açık emar eskisi gibi hastaların kapalı ve dar bir ortamda değil de yakınları ile birlikte rahat bir şekilde yapılan bir görüntüleme biçimidir. Ayrıca zararlı radyasyon ışıkları olmadığı için hastalar daha az riske maruz kalır.

Tıpta görüntülemenin geldiği son noktalardan birisi de açık emar yöntemi. Bir hastalığın teşhisinde çok önemli bir rol oynadığı için tıpta görüntülemenin ne denli önemli olduğu da tartışılmaz kabul edilir. Ancak daha önceden uygulanan ve emar olarak adlandırılan yöntemde çoğu hatayı rahatsız eden bir şey vardır. Bazı hastalar kapalı ve dar bir alanda uzun bir süre kalmaktan çekinir.

Açık Emar Neden İstenir?

Artık hamilelik gibi özel durumu olanlar birle açık emardan yararlanabiliyor. Radyasyon ışınlarının yer almaması bu yöntemin tercih edilmesinin asıl nedenidir. Ancak hastaların tercihleri ve kaygıları da özellikle bu yöntemin tavsiye edilmesinde önem kazanıyor.

Açık Emar Avantajları Nelerdir?

En önemli avantajı hastanın rahat ve konforlu hissetmesi olan yöntemin zararlı ışınlar içermemesi ve çok daha iyi bir görüntüleme imkânı sunması gibi avantajları da bulunuyor.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları hastanın özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Önemli olan bu yöntemin gerektiği gibi ve iyi bir klinikte uygulanmasıdır.

HSG Filmi Nedir?

Sürekli düşük tehlikesi yaşayan ya da hamile kalamayan kadınlar için kullanılan bu yöntem rahimdeki hastalık ve rahatsızlıkların erkenden teşhis edilmesinde önemli bir rol oynar. HSG filmi bir çeşit rahim içi görüntüleme yöntemidir.

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

Bazı hastalar bu durumdan biraz ağrı hissettiği için işleme başlamadan önce bir ağrı kesici alabilir. HSG filmi çekilirken hastaya yoğun ve tazyikli bir sıvı yüklemesi yapılır. Bu sıvı rahmin iç bölgesinin daha net görülmesini sağlar.

HSG Filmi Neden İstenir?

Rahim içindeki bütün sorunların kısa bir şekilde görülmesini sağlayan yöntem rahim tümörleri teşhis ve tedavisinde, hamilelikle ilgili sorunlar ve kısırlık tedavisinde kullanılır.

HSG Filmi Kullanım Alanları

HSG filminin en çok kullanıldığı alan kısırlık ya da geçici kısırlık sorunlarının çözülmesi alanıdır. Gereken bütün koşullar sağlandığı halde hamile kalamayan bir kadının sorunu bu yöntemle daha iyi çözülebilir. Her türlü rahim hastalığının tespit ve tedavisinde de HSG filmi tercih edilebilir. 

Antikor Testi Nedir?

Antikor testi herhangi bir nedenle Covid 19 virüsüne maruz kaldığı düşünülen ve bağışıklık durumu çözülmeye çalışılan hastalar için kullanılan bir testtir.

Antikor Testi Kimlere Uygulanır?

Covid geçirdiği ya da geçirmekte olduğundan şüphelenilen bir insanın bağışıklığını çözümlemek için yapılan bu testin hastalığın başladığı andan en az on dört gün geçtikten sonra yapılması gerekiyor.  Testtin zamanlaması yanlış yapıldığında gerçek sonuç alınmayabilir.

Antikor Testi Neden İstenir?

Covid şüphesi olan ya da geçirdiği düşünülen herkes için antikor testi istenir.

Antikor Testi Yöntemleri Nelerdir?

Bu test kan yoluyla yapılır. Hastanın kolundaki damarlardan ya da parmaklarından kan alınarak laboratuara gönderilir. Belirli bir süre geçtikten sonra da sonuç çıkar.

Antikor Testi Fiyatları

Sağlık merkezi ya da hastaneye göre değişiklik gösteren fiyatlar için sabit bir rakam söylemek zordur. Covid şüphesi olan ve üzerinden bir süre geçen herkes testi yaptırabilir. Doğru sonucun alınması için de hastanın virüsü kaptıktan sonra tamamen iyileştiği bir dönemdeantikor testi yapılması gerekir, yoksa sonuç yanıltıcı olabilir.  

Etiketler