AHEF INFLUENZADA GELİŞMELERİN TAKİPÇİSİ OLACAK

Pandemi döneminde mevsimsel influenza sezonunun da başlamasıyla, influenza aşılamasının önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Ortak risk grupları olan bu hastalıklarda aşılanmanın önemine inanıyoruz ancak herkese grip aşılamasının yapılmasının mümkün olmayacağı açıktır.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu olarak, influenza aşılamasına yönelik önerimiz; E-nabız sistemi üzerinden risk grubunda olan bireyler için ‘’influenza aşısı uygundur‘’ şeklinde uyarı ekranı oluşturulması ve bu mesajın aynı zamanda bireylere sms ile bildirilmesi yoluyla da gönderilmesidir. Bu sistemin işletilmesi durumunda; bireylerin sağlık merkezlerine gereksiz başvuruları ve virüse maruz kalma riski azaltılacaktır. Aynı zamanda vatandaşlarımız sağlık merkezlerinde beklemek zorunda kalmayacaktır.

Gerekli entegrasyonun sağlanması, halkımıza ve sağlık çalışanlarımıza mağduriyet oluşturmayacak şekilde planlamaların yapılması hususunda gerekli girişimler Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Coronavirus Bilim Kurulu ve Titck (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) nezdinde yapılmıştır.

Konunun takipçisi olduğumuzu önemle duyururuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir