Akapunkturla Doğal Tedaviyi Keşfedin

Çin tıbbının temel bir bileşeni olan akupunktur Dünya’nın en eski tedavi metotlarından biridir. Çok ince iğnelerin vücudunuzdaki stratejik noktalara batırılmasıyla uygulanıyor. Genel olarak ağrı tedavisinde kullanılsa da, pek çok akut ve kronik hastalık, stres yönetimi, kilo verme, alkol ve sigara bırakma gibi durumlarda da tedaviye yardımcı bir seçenek olarak uygulanıyor.

 Vücudunuzdaki Akapunktur Noktaları

 Akupunkturun felsefesine göre vücutta her biri çeşitli organları, bölgeleri veya vücut sistemlerini etkileyen yüzlerce hatta binlerce akupunktur noktaları bulunur. Modern tıp da bu tezi doğrular nitelikte “BT taramaları” sonucunda vücuttaki bu noktalarla çakışan mikro-damar kümelenme noktaları tespit etmiştir.

 Geleneksel Çin tıbbı uygulayıcıları vücutta en az 2.000 akupunktur noktaları olduğunu savunuyorlar. 1991’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de yayınladığı raporla vücutta 361 akupunktur noktası olduğunu kabul etmiştir. .

 Akapunktur Noktaları Ne İşe Yarıyor

 Modern tıp uygulayıcıları ve bu tedavi yöntemini uygulayanlar yaptıkları çalışmalar sonucunda cilt altı veya kas içinde bulunan alanlarda farklı potansiyel olduğunu görmüşler. Bu noktalardaki sinir hücrelerini iğne veya farklı yöntemlerle uyardığınızda beyne bir uyarı gönderiliyor.

 Uyarılan beyin de beta endorfin, serotonin, bradikinin gibi maddelerin salgılanmasını sağlıyor. Böylece beyin sayesinde vücut kendi tamirini yapmaya başlıyor.

 Akapunktur ve Ağrıyı Kesme Etkisi

 Akapunktur noktasına batırılan iğneler sayesinde beyin uyarılıyor. Bu uyarının sonunda beyin faaliyete geçiyor. Bunun sonunda da akupunkturun şu etkileri ortaya çıkıyor.

 – Ağrı kesici etkisi: Vücuda iğneler batırılması sonucunda beynin endorfin salgılaması sağlanıyor. Tıpta endorfin ağrı kesici olarak kullanıyor. Ve beynin ürettiği endorfinin etkisine hala ulaşabilmiş değiller. Beynin ürettiği bu endorfin çok güçlü bir ağrı kesicidir.

 – Kas gevşetici etkisi: Uyarılan beyin sadece endorfin salgılamıyor. Endorfinle birlikte GABA (gama amino bütirik asit) da salgılıyor. GABA, kasların gevşemesini ve ağrıların azalmasını sağlayan kuvvetli bir kas gevşeticidir. Bel ve boyun fıtığındaki kas spazmı GABA sayesinde ortadan kalkıyor.

 – Ödem çözücü etkisi: Ağrıyı hissettiğiniz yerde mutlaka ödem denilen sıvı toplanması vardır. Ödemin kendisi de ağrıya neden olabildiği gibi, o bölgenin dolaşımını bozarak olayı artırabilir. Akupunktur sayesinde, beyin steroid maddesini salgılıyor. Dışarıdan hormonal ve kas gelişimi için alınan steroidin yan etkisi olduğu halde, vücudun ürettiği sterodin hiçbir yan etkisi bulunmuyor. Streoid, ödemi çözerek hastayı rahatlatıp, ağrısını azaltıyor.

 – Psikolojik rahatlatıcı etkisi: iğneler sayesinde uyarılan beyin aynı zamanda endorfinle birlikte serotonin de salgılıyor. Bu maddeler, vücudu gevşemesini ve rahatlamasını sağlıyor. Buna bağlı olarak siz de stres ve sıkıntıdan arınıyorsunuz. Seans süresi boyunca halsizlik ve yorgunluk hissetmeyeceğiniz için kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. Uygulama tamamen organik olduğu için herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Bunun bilincinde olan hasta üzerinde de daha az psikolojik etki bırakıyor.

 Akapunkturun Uygulandığı Alanlar

 Uygulanacak tedavi yöntemine göre vücudunuzun belirli noktaları kullanılıyor. Kullanıldığı bölgelere göre uygulama çeşidi olarak adını alıyor.

 Vücut akupunkturu; Vücutta bulunan 12 ana ve 2 ekstra meridyen aracılığı ile dolaşan Qi enerjisi bu yöntemle dengeleniyor. Vücut akupunkturun amacı; tüm organların düzenli çalışmasını sağlamak, metabolizmayı düzenlemek ve bedenin elektriksel dengesini sağlamaktır.

 Kulak akupunkturu; Akupunktur felsefesinde, kulak en önemli bölgedir. Vücudun aynası olarak kabul ediliyor. Kulağın üzerinde her organa ait bir nokta bulunuyor.

 Ağzınızı açtığınızda kulak tragusunun önünde çukur oluşuyor. Bu akapunkturun noktalarından biridir. Buraya baskı uygulandığında veya iğne batırıldığında, ağrınız azalacak ve işitme yetiniz artacaktır.

 Yüz akapunkturu; Yüz bölgesinde 11 nokta alanı bulunuyor. Kaşlarınızın üstü ve burun ucunuz kalbi, göz altlarınız böbreklerinizi, elmacık kemikleriniz midenizi, yanaklarınız akciğerlerinizi destekliyor. Buraya uygulayacağınız baskı veya iğnelerle ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu