Akut Yumuşak Doku Rahatsızlığı

Sosyal yaşamınızı gerek olumsuz anlamda etkilemesiyle gerek yürüme bozukluğu ya da ağrı gibi sorunları meydana getirmesiyle bilinen rahatsızlıklardan biri de yumuşak doku rahatsızlığı veya yaralanmalarıdır. Günümüzde bununla ilgili olarak son derece sosyal aktivitelerinizi etkileyen ayak bileğinde, dirseklerde ya da kalçanızda çıkacak bir çatlağın oluşması gibi durumlardan dolayı fiziksel aktivitelerinizde eksiklik hissedebilirsiniz.

Günümüz şartları içerisinde aktivite çeşitleri olarak bağlar ve tendonlarda oluşan yumuşak doku hasarlarıyla ilgili neden olan birçok sebep ve sonuç sayılabilir. Sonucunda ise genelde vücudunuzda oluşan pek çok şey gibi doğrudan morarma, şişme ya da ağrı gibi durumlar oluşacaktır. Bu gibi sorunlara karşı çözümler ise, yaşamış olduğunuz yumuşak doku çeşitlerine göre değişkenlik gösterecektir.

Çeşitli düşme, tekme atma ya da benzer darbeleri aldığınız bir alana gelen kuvvet nedeniyle oluşan yumuşak doku yaralanmalarında çürük olarak tanımlanan kontüzyon sorunu meydana gelir. Bununla ilgili olarak ilgili bölge üzerinde ağrı veya şişme oluşacağı için hızlıca dinlenme ve buz tedavisiyle müdahalede bulunabilirsiniz. Bununla ilgili olarak da muayene edilmesi için uzman doktordan destek alarak, muayene edilmesi konusunda görüşebilirsiniz.

Yumuşak Doku Tedavisi Nedir?

Yumuşak doku tedavisi hakkında pek çok çeşit bulunur. Tendonun iltihaplanması ile oluşan tendinit de yine kemiklere bağlanan kasın esnek dokusunun iltihaplanması demektir. Bu iltihaplanmanın oluştuğu bölgeler genelde en çok kullanılan bölgeler olurken el, dirsek, omuz, kalça, diz, ayak bileği ya da bilek gibi alanlarda çokça oluşabilir.

Doğrudan yumuşak doku tedavisi olarak dinlendirme, ilgili alanı yüksek tutma ya da iltihap önleyici ilaç tedavileriyle beraber destek gerekmektedir. Akut aşamasında buz tedavisi de en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri olsa da bu tip yaralanmalarda kademeli olarak hem germe hem de güçlendirme egzersizleriyle ilgili alanı korumak, destek vermek gerekmektedir.

Yumuşak doku yaralanmalarında diğerleri ise genelde bursit, stres kırığı gibi rahatsızlıklardır. Burada bursit olarak bilinen yaralanma çeşidi, kemik ve kas arasında yastık görevi gören sıvının iltihaplanması sebebiyle oluşur. Dirsek, diz veya kalça gibi bölgelerde sıkça meydana gelebilir. Tedavi olarak yüksek tutma ya da doğrudan dinlenme gibi işlemler uygulanması gerekir. Ek olarak gerektiği takdirde ağrı veya şişliğin devam etmesi halinde de enjeksiyon gerekeceği gibi uzman bir doktora görünmekte de fayda olacaktır.

Etiketler

newstanitim