Alerji Testi

Alerji Testi

Vücudun bilinen bir maddeye alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini belirlemek için yapılan testlere alerji testi denilir. Toz akarları, küf, polen, evcil hayvan kepeği, böcek ısırıkları, gıda ve ilaç alerjileri için farklı testler vardır. Alerji testi, kan testleri, cilt testleri veya eliminasyon diyeti şeklinde olabilir. Yetişkinlere ve her yaştan çocuğa uygulanabilir.

Alerji Testleri Neden Yapılır?

Alerjik reaksiyon, alerji testi bağışıklık sistemimiz zararsız bir maddeyi tehdit olarak gördüğünde ve onunla savaşmak için tepki gösterdiğinde ortaya çıkar.

Alerji Testi Öncesi Bilinmesi Gerekenler


Bir alerji testi öncesi, dikkate alınması gereken birkaç şey ve ilacı bırakma ihtiyacı vardır. Açlık veya tokluk alerji testini etkilemez. Antihistaminikler, öksürük ve soğuk şuruplar alerji testlerine müdahale ettikleri için en az yedi gün süreyle kesilmelidir.

Alerji Testi Ne Zaman Yapılır?


Alerji testi
her yaşta yapılabilir; Ancak alerji araştırmalarında Altın Standart olarak kabul edilen alerji cilt testi en güvenilir sonuçları 3 yaşından sonra vermektedir. 3 yaşından sonra elde edilen pozitiflik ve negatiflik önemlidir. 3 yaşından önce yapılan deri testlerinde sonuçların negatif çıkması hastanın alerjik olmadığı anlamına gelmez.

Alerji Testi Fiyatları

Alerji testinin fiyatı, yaptırdığınız tesise bağlı olarak değişebilir. Sosyal güvencenize bağlı olarak kamu hastanelerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Hastanelerde veya özel tıp merkezlerinde yapılan alerji testi türüne ve kapsamına göre fiyat değişebilmektedir.

Check up Nedir?

Check up sağlık taramalarını ifade eden bir terimdir. Sağlığın korunması ve geliştirilmesi ancak kişinin kendi sağlığını koruyup geliştirmesi ve kendi sağlığının bilincinde olması ile mümkündür.

Fizik muayene diğer adıyla check up kişinin sağlık durumu hakkında bilgi edinmek amacıyla yapılan genel ve kapsamlı bir fizik muayenedir.

Check up Neleri Kapsar?

Tarama uygulamalarında yapılan taramalar ve testler, check up talebin yapıldığı sağlık kuruluşuna göre değişmekle birlikte birbirine yakındır. Bu testler genellikle kan, idrar ve dışkı testleri ile bazı görüntülemeleri içerir.

Check up Nasıl Yapılır?

Tıp uzmanlarımız, check up öncesi aldığınız ilaçlar, tıbbi veya cerrahi geçmişiniz hakkında size sorular soracaktır. Alerjiniz, yaşam ritminiz, alışkanlıklarınız, yaşınız ve cinsiyetiniz gibi bilgilere dayanarak uygulanacak kontrol testinin içeriği hakkında sizi bilgilendirecektir.

Randevunuza acıktığınız için profesyonel laboratuvar teknisyenlerimiz sizi kısa sürede numune odasına alacak ve kontrol muayenesi için gerekli kan, idrar ve diğer numuneler alınacaktır.

Check up Ne Kadar Sürer?


Check up
yaklaşık yarım gün sürer ve ertesi gün bir uzman tarafından görülecektir.

Check up Neden Yaptırmalısınız?


Check up Rutin fizik muayenesi, şikâyeti olmayanların ileride hastalıklara yol açabilecek olası sorunları tespit etmesine ve önleyici tedbirler almasına olanak tanımak için yapılmalıdır.

Cinsel Yolla Hastalıklar Nasıl Bulaşır?


Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
, diğer birçok hastalıktan farklı olarak, vajina, anüs ve ağız yoluyla, meni veya salgı gibi vücut sıvıları, vajina, kan ile temas yoluyla kişiden kişiye bulaşır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?


Tartışmasız olarak en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklar şunlardır: Bel soğukluğu, Frengi ve Üretrit, Siğil, Hepatit ve Aids yaygın olarak görülür.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar vücuda girerken bazı belirtiler gösterirler. Bu belirtiler;

  • Vajinal akıntı: Belirli zamanlarda vajinal akıntı tüm kadınlar için normaldir.
  • İdrar yaparken yanma ve sürekli idrar yapma isteği
  • İshal ve mide bulantı olması
  • Çok fazla terlemek
  • Frengi
  • Bel soğukluğu

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir?


Tek eşlilik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde korunmada tek ve en etkili yöntemdir. Doğru kullanıldığında en etkili önlem prezervatif kullanmaktır. Ancak kondom kullanmanın bile koruyamadığı bilinmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavileri Nelerdir?


Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi, etken organizmaya göre değişir. Klamidya, bel soğukluğu ve frengi gibi bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir. Bu bakteriler için uygun antibiyotikler seçilerek hastalığı başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkündür. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için erken tedavi büyük bir önem taşır.

Etiketler