Anabolik Steroid Türleri

Anabolik steroid, birincil erkek hormonu olan testosteronun sentetik versiyonları olmaktadır. Kaslar, saç kökleri, karaciğer, kemikler, kan, böbrekler, üreme sistemi, bağışıklık sistemi ve merkezi sinir sistemi de dahil olmak üzere vücutların pek çok bölümünü etkilemektedir. Ergenlik dönemleri testosteron seviyesindeki artış, yüz ve vücut kıllarının uzaması, boy uzaması, kas kütlelerinin artması, kalınlaşan bir ses ve cinsel dürtüler gibi özelliklerin gelişmesini de sağlamaktadır.

Anabolik steroidler genellikle  vücut geliştirme alanlarında sıkça kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Günümüzde pek çok insan vücut geliştirme sporu yaparken bir orjinal steroid alarak sporunu bu ürünlerle desteklemektedir. Bu steroidlerin de türleri bulunmaktadır. Sizlere bunlar hakkında da bilgiler verelim.

Steroid Türleri

Ticari web sitelerde listelenmiş olan 32 türe kadar anabolik steroid bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları (Nebido gibi) sadece tıbbi amaçlar ile kullanılmaktadır. Anadrol ise hem tıbbi hem de performans kullanımına sahip bir steroid örneği olmaktadır.

Anadrol gibi diğerlerinin terapötik bir kullanımı yoktur, ancak sporcular ise bunları kullanmaktadır.

İnsanların farklı amaçlar ile tercih ettiği steroidlerin türleri şu şekildedir;

-Kuvvet ve dayanıklılık için performans steroidleri,

-Kas inşası için şişiren steroid,

-Yağ yakımı için olan steroidler olarak listelenebilmektedir.

Steroid kullanımlarının diğer sebepleri arasında; iyileşme, toparlanma ve metabolizmanın hızlanması bulunmaktadır.

Hem tıbbi hem de yasa dışı amaçlar için, androjenik-anabolik steroidler şu şekillerde alınabilir;

-Ağız yolu ile,

-Cilt altına yerleştirilen tanecikler yolu ile,

-Enjeksiyon yolu ile,

-Jel ya da krem olarak cilt yoluyla.

Günümüzde steroidler yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle de sporcuların vazgeçilmezleri arasına girmeyi başarmıştır. Artık bu steroidlere de internet üzerinden de kolaylıkla ulaşabilir ve sipariş verebilirsiniz. Sipariş vermeden önce orijinal steroid olup olmadığından emin olmadan kesinlikle sipariş vermeyin. Bu steroidlerin orijinal olması hem size faydasının olması bakımından hem de sağlığınız açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Satın aldığınız ürünlerin faturalarını mutlaka isteyin. Bunun yanı sıra bu steroidleri kullanacağınız zaman talimatlarına uygun bir şekilde kullanmanız sağlığınız açısından önemlidir. Olumsuz bir sonuçla karşılaşmamak için talimatlara dikkat ediniz.

İlgili Makaleler