Anal Fistül Nedir ve Belirtileri

Anal fistül kısaca bağırsak ve makat derisi arasında normalden farklı bir şekilde oluşan kanal demektir. Anal fistülün genel olarak anal apse sonucunda oluştuğu bilinse de başka sebeplerden dolayı da oluşabilir. Bu sebepler arasında Crohn hastalığı, cinsel yolla bulaşma ihtimalini saymak mümkündür. Çok nadir de olsa kanser ve travma sonucunda da oluştuğu görülse de bu ihtimaller oldukça düşüktür.

Peki insanlar anal fistül sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını nasıl anlayacaklarını kısaca incelemek gerekirse;

  • Gün içerisinde hissedilen fakat oturulduğu vakit daha şiddetli hissedilen bir ağrı
  • Makat bölgesinde kızarıklık ve şişme hissi
  • Makat bölgesinde kötü kokulu bir akıntı
  • Dışkı sırasında kanama ve dışkı sırasında ağrının çok şiddetli olması

Bu tür belirtilerle karşı karşıya olan kişiler vakit kaybetmeden bir doktora görünmelidir. Çünkü anal fistülün ilerlemesi tedavisini de zor duruma sokacaktır.

Fistül Tedavisi

Fistül tedavisi diğer hastalıkların da olduğu gibi geçmiş dönemler içinde yalnızca ameliyatla olmaktaydı. Fakat ameliyat bu hastalığı tamamen geçirmediği gibi sancılı bir süreçti. Bu sebeple günümüzde artık fistül tedavisini ameliyatsız bir şekilde muayene ortamında yapıldığını söylemek mümkün olacaktır.

Klasik fistül tedavisinin riskleri olarak enfeksiyon kapma, hastalığın tekrarlanması, dışkı tutamama gibi sebepleri saymak mümkündür. Bu sebeple artık ameliyatsız tedaviler daha sık bir şekilde uygulanmaktadır.

Lazerle Fistül Tedavisi Olma

Ameliyatsız yöntemlerin başında lazerle fistül tedavisi gelmektedir. Bu tedavi de hastalığın tekrarlamaması konusunda %100 bir garanti sunmaz fakat klasik cerrahi ameliyatlara oranla fistülün tekrarlama oranının oldukça düşük olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Tedavi de oldukça kısa sürmektedir ve kişiler bu tedavi sonrasında hastane yatışına gerek duymadan günlük hayatlarına kaldıkları yerden devam ederler. Fistülün oluştuğu bölgeye lazer probu sokulur ve böylece lazer tedavisi olmuş olur. Kişinin bu tedavi sırasında herhangi bir ağrı duymadığını da söylemek mümkün olacaktır. Klasik bir muayene odasında dahi yapılacak olan bu tedavi yönteminde lazer fistül dokusunu sıkıştırır ve bu sayede fistülün önüne geçmiş olunur. Birçok fistül sorunuyla karşı karşıya olan kişi bu tedavi yönteminden oldukça memnundur.

Etiketler

newstanitim