Azerbaycan Burslu Üniversiteler

Azerbaycan Burslu Üniversiteler

Üniversite burs olanağına yurt dışında da sahip olmak isteyenler Azerbaycan burslu üniversiteleri araştırıyor ve karşılarına çok fazla seçenek çıkıyor. Azerbaycan ve Türkiye üniversite eğitimi konusunda benzer kaliteye ve fırsatlara sahip iki ülkedir. Özellikle Azerbaycan’ın Türkiye’de gelen öğrencilere ayrıcalıklı bir tavır sergilemesi, buraya gelen öğrencilerin keyifli bir öğrenim süreci geçirmelerine katkı sağlıyor.

Burs olanağı sunan üniversiteler ise hem Azerbaycan’da hem de ülkemizde olmak üzere her iki koldan da öğrencilere gerekli maddi desteğin verilmesini sağlıyor. Başarı bursları öğrencilerin öğrenim dönemi içerisinde göstermiş oldukları başarı doğrultusunda belirlenen bir burstur.  Yüzde yüze yakın verilen başarı burslarında öğrencilerin yıl boyunca başarı seviyelerini koruma zorunluluğu bulunmaktadır.

Azerbaycan Haydar Aliyev Bursu

Azerbaycan’da üniversite okurken burs imkânı sunan kuruluşların başında Haydar Aliyev Vakfı geliyor. Eğitim masraflarını karşılamak için burs olanağına sahip olmak isteyen öğrenciler vakfa başvuruda bulunarak yapılan değerlendirmeler sonucunda burs alabiliyor.

Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinin birçok anlamda çok iyi olması bakanlık onaylı birçok bursunun da öğrencilere ulaştırılmasını sağlıyor. Burs imkânı dâhilinde Azerbaycan vakıf üniversiteleri okumak isteyenler her iki ülkenin de ilgili bölümlerine başvuruda bulunarak burs alabilme ihtimallerini artırabilirler. Burs almaya hak kazanmış olan ancak başarı durumu düşük olan ve sürekli sorun çıkarma potansiyeline sahip öğrencilerin bursları kesilmektedir.

Azerbaycan Burs Başvurusu

Azerbaycan hükümeti devlet üniversitelerinde okuyan öğrencileri için en çok burs olanağı sunan ülkeler arasında yer alıyor. Eğitim masrafları başta olmak üzere, yemek ve konaklama giderleri için harçlık, sağlık sigortası ve kayıt ücretleri için ödenecek tutar burs olarak verilmektedir. Başvuru sonrası mülakat ile sonuçlanacak olan süreçte pek çok öğrenci burslu üniversite okuyarak, yabancı bir ülkede olmanın zorluklarını çekmeden okumaktadır. Ekonomik koşullar altında eğitim alma imkânı sunan Azerbaycan vakıf üniversiteleri, başarı oranı yüksek olan öğrencilere ağırlık vermektedir.

İki ülke arasında gidip gelmenin getireceği artı yükümlülükler ve Azerbaycan yaşam koşullarına ayak uydurmakta güçlük çekecek olanlar Azerbaycan burslu üniversiteleri tercih ederek maddi olarak daha rahat edecekleri bir üniversite eğitimi sürecine dahil olabilirler.

Etiketler