Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Özellikleri

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Özellikleri

1920 yılında Sovyetler Birliği’nde sanayi enstitüsü olarak faaliyete geçen Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Fakültesi’nin ilk mezunlarından birisi olan Mimarlık Fakültesi’nden eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’di. 1975 senesinde Haydar Aliyev’in liderliğinde okula İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi adı verildi. Okul, tüm inşaat ve mimarlık fakülteleri dahil olmak üzere toplam 7 fakülteden oluşuyor. Okulun dünya çapında ise 14 ülkeden yaklaşık olarak 6000 öğrencisi bulunuyor. Yaklaşık olarak 1000 Türk öğrenci var. Azerbaycan mimarlık ve inşaat üniversitesi yıllık ücreti Mimarlık ve İnşaat Fakültesi, bir zamanlar Türk öğrencilerin en tercih ettiği fakültelerinden biriydi. Azerbaycan’da doktora personeli Türk öğrencilere çok yakındır.

Öğrencilerin ülkeyi ve okulu tanımalarına yardımcı olabilirler. Ayrıca bu üniversitenin bazı fakülteleri ise Su temini ve Mühendislik Sistemleri, Mimarlık, İnşaat mühendisliği, Ulaşım, İnşaat teknolojisi, Su Temini ve Mühendislik Sistemleri Fakültesi, Toprak ıslahı ve mühendislik sistemlerinin binası, Mühendislik sistemleri ve bitkilerin T Bina Isısı, Gaz kaynakları ve havalandırma şeklinde karşımıza çıkıyor. Azerbaycan mimarlık ve inşaat üniversitesi yıllık ücreti farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Bu üniversitede yurt imkanı bulunmakta olup toplam eğitim süresi: 1+4’tür. Hazırlık: 1300$ olup 4 kişilik evlerde her bir kişi için başı aylık olarak 200$-250$ bir ücret bulunur.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Yıllık Ücreti Nedir?

Azerbaycan mimarlık ve inşaat üniversitesi yıllık ücreti Oturum ücreti ise 150$ olup Sağlık raporu da 50$’dır. Bu ücretlere ek olarak eğitim dili ve yeme içme ücretleri de bulunuyor. Üniversitenin yakınında aylık 250 USD ücretli “Damla” yurdu bulunmaktadır. Ayrıca bu yurdun fiyatına yemek ücreti dahildir. Fakültenin 2 yıllık Mimarlık Yüksek Lisans programına hazırlık eğitim dilleri Azerice, Rusça ve İngilizce, mimarlık doktorası için hazırlık eğitim dilleri ise Azerice, Rusça ve İngilizce’dir. Fakülte hazırlık eğitim kursu 15 Eylül ayından itibaren başlıyor. Bu fakültede öğrenciye eğitim sertifikası verildikten sonra öğrenciye ek olarak dil eğitimi veriliyor. Mimarlık Fakültesi’nde gösterilen dersler Azerice, Rusça ve İngilizce dillerinde veriliyor. Harita ve Harita Fakültesi’nin eğitim dili ise Azerice, diğer fakülteler için ise Rusça dili kullanılıyor. Üniversitede bir yıllık hazırlık eğitimi verilmektedir ve bu verilen hazırlık eğitiminin yıllık ücreti ise 700 ABD Dolarıdır.

Etiketler