Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakan Bayraktar: Yenilenebilir Enerji Üretimi Rekor Kırdı

Bakan Bayraktar: Yenilenebilir Enerji Üretimi Rekor Kırdı

haber haber -
17 0

Bakan Bayraktar’ın Açıklamaları

Bakan Bayraktar, güneş enerjisi kaynaklı elektrik üretiminin nisanda 2,4 milyar kilovatsaate ulaşarak aylık bazda tüm zamanların rekorunu kırdığını belirtti. Geçen ay güneş enerjisinden üretilen elektriğin toplam elektrik üretimi içindeki payının yüzde 10’a ulaştığını ifade etti.

Rüzgar Enerjisi Üretimi Rekor Seviyeye Ulaştı

Bakan Bayraktar, rüzgardan elektrik üretiminin de rekor kırdığını vurgulayarak, “Nisanda 3,2 milyar kilovatsaat değeriyle nisan ayları içerisinde tüm zamanların en yüksek rüzgar kaynaklı elektrik üretim seviyesine ulaştık.” dedi.

Toplam Elektrik Üretiminde Yenilenebilir Enerjinin Payı Arttı

Bayraktar, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı toplam elektrik üretiminin 15,5 milyar kilovatsaat ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını belirterek, “Toplam elektrik üretiminde yenilenebilirin payı yüzde 64’e ulaştı. Enerjide tam bağımsızlık hedefimize bu potansiyelimizden yararlanarak ulaşmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Gelecek Hedefler

Bakan Bayraktar, mevcut toplam kurulu gücün 2035’e kadar yaklaşık 80 bin megavat artacağını ve bu artışın 60 bin megavatını yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Bu adımlarla enerjide tam bağımsızlık hedeflerine ulaşmayı planladıklarını belirtti.

İlgili Yazılar