Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Bakan Tunç’tan Başörtülü Hakim Tartışmasına Sert Tepki

Bakan Tunç’tan Başörtülü Hakim Tartışmasına Sert Tepki

haber haber -
37 0

Bakan Tunç’un Açıklamaları

Bakan Tunç, sosyal medya hesabından, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaşanan bir olaya ilişkin sert bir açıklama yaptı. Mahkeme heyetindeki başkan ve üye hakimin başörtülü olması nedeniyle reddihakim talebinde bulunulmasını “eski Türkiye kafası” olarak niteleyen Tunç, bu durumu kadın hakim ve savcıları da derinden üzdüğünü belirtti.

Türkiye’deki Değişim ve Kadın Hakları

Bakan Tunç, yaptığı açıklamada, Türkiye’de son 22 yılda gerçekleştirilen değişimlere ve kadın haklarına verilen öneme vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yasakların kaldırıldığını, hak ve özgürlüklerin genişletildiğini belirterek, kadınlara yönelik ayrımcılıkla mücadele edildiğini ifade etti.

Kadın Hakim ve Savcıların Önemi

Bakan Tunç, Türk kadınlarının çalışma hayatında ve yargı teşkilatında başarılı bir şekilde yer aldığını vurguladı. Ülkede 8 bin 871 kadın hakim ve savcının fedakarca çalıştığını belirten Tunç, bu tür ayrımcı ve hakaret içeren olayların artık geride kaldığını ve kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Son yaşanan üzücü olayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığını da belirten Tunç, herkesin vicdan, inanç ve kanaat hürriyetine sahip olduğunu ve bu hakkın Anayasa tarafından korunduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar