Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bir Ürolog Prostat Kanseri İçin Ne Yapar?

Bir Ürolog Prostat Kanseri İçin Ne Yapar?

haber haber -
28 0

Bir Ürolog Prostat Kanseri İçin Ne Yapar?

Bir üroloğun prostat kanseri için ne yaptığı sorusuna geçmeden önce, bir üroloğun tam olarak ne olduğunu anlamak yardımcı olabilir. Bir ürolog, idrar yolunu (böbrekleri, üreterleri, mesaneyi ve üretrayı içerir) etkileyen koşulların yanı sıra erkek üreme sistemini (prostat bezi, skrotum, testisler ve penisi içeren) etkileyen koşullar konusunda uzmanlaşmış bir doktordur. Bir ürolog, prostat kanserini tedavi etmenin yanı sıra böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonları (İYE) ve erkek kısırlığı gibi durumları da tedavi edebilir.

Prostat kanseri ile ilgili olarak, birçok hasta tanısını bir ürologdan alır. Bir ürolog, fizik muayene ve dijital rektal muayene (DRE) ve/veya prostat spesifik antijen testi (PSA) yaptıktan sonra prostat kanserinden şüphelenirse, muhtemelen prostat biyopsisi yapacak ve ek görüntüleme testleri isteyecektir.

Prostat kanseri varsa, ürolog genellikle kanserin metastaz yapma veya yayılma olasılığını gösteren bir Gleason skoru atar. Kanserli dokuyu çıkarmak için cerrahinin gerekli olduğu durumlarda, ürolog laparoskopik radikal prostatektomi gibi bir prosedür uygulayabilir. Prostat kanseri tedavisinin diğer yönleri, onkoloji ve radyoloji gibi diğer alanlardaki uzmanlar tarafından ele alınmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir