Bir yumurta kalpkrızini önlüyor

Zararlı kolesterolü arttırdığı gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi olan yumurta, yapılan yeni bir araştırmayla aklandı. Buna göre, günde bir yumurta yemek kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini yüzde 26 oranında azaltıyor.
Yumurta tüketimi ile kalp ve damar hastalıkları arasındaki ilişkinin araştırıldığı çalışmada, Çin’de yaşayan ve yaşları 30 ile 70 arasında değişen 400 binden fazla kişinin yeme alışkanlıklarına odaklanıldı. İki İngiliz üniversitesinin ortak yürüttüğü araştırmada, katılımcılardan 13.1’i her gün bir yumurta tüketirken, 9.1’i ise hiç yumurta tüketmiyordu. Katılımcıların sağlık durumları yıllar boyunca takip edildi. 9 yılın sonunda araştırmaya katılanların 83 bin 977’si kalp ve damar hastalıklarından mustarip olurken, 9 bin 985’i bu hastalıklara bağlı olarak hayatını kaybetti, 5 bin103’ü ise kalp krizi gibi koroner bir hastalığa yakalandı.

Buna göre, günde 1 yumurta tüketen kişilerin kalp krizi geçirme riski yüzde 26, kalp krizine bağlı ölüm riski yüzde 28, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm riski ise yüzde 18 oranında azaldı. Haftada ortalama 5 yumurta tüketen kişilerde ise bu oran yüzde 12 olarak hesaplandı. Yumurta, yüksek oranda protein, vitamin ve mineral içeriyor. Aynı zamanda önemli bir yağ asidi kaynağı olan yumurta, doymuş yağ bakımından da bir hayli düşük.

Etiketler

newstanitim