Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric’ten Önemli Açıklamalar

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric’ten Önemli Açıklamalar

haber haber -
47 0

Uluslararası Adalet Divanı Kararlarına Uyum Vurgusu

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, basın toplantısında gündemi değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu. Dujarric, Genel Sekreterin Uluslararası Adalet Divanı’nın kararlarını dikkate aldığını ve bu kararların bağlayıcı olduğunu vurguladı. Genel Sekreter, tarafların mahkemenin kararlarına uyacaklarına inandığını belirtti.

Geçici Tedbirlerin BM Güvenlik Konseyi’ne İletilmesi

Dujarric ayrıca, mahkeme tarafından emredilen geçici tedbirlere ilişkin bildirimin BM Güvenlik Konseyi’ne uygun şekilde iletilmesinin sağlanacağını ifade etti. Bu adımın, BM’nin uluslararası hukuk çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmesine olanak sağlayacağı belirtildi.

İnsani Yardımlar ve Gazze Halkına Destek

UAD’nin kararının BM’nin sahadaki yardım operasyonlarını nasıl etkileyeceği sorusuna cevap veren Dujarric, işlerin kolaylaşması için askeri harekatın sona ermesi gerektiğini belirtti. Gazze’de insani bir ateşkesin sağlanması ve rehinelerin serbest bırakılması için gerekli ortamın oluşturulmasının önemine dikkat çekti.

Dujarric, UAD kararları uygulansın veya uygulanmasın BM’nin Gazze halkına daha fazla insani yardım ulaştırmak için çaba göstereceğini vurgulayarak, insani değerlere verilen önemi bir kez daha vurgulamış oldu.

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesine hükmeden yeni tedbirler almıştı.

İlgili Yazılar