Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Borsa ve Ekonomi Haberleri

Borsa ve Ekonomi Haberleri

haber haber -
11 0

BIST 100 Endeksi Yükselişte

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 68,24 puan artarak yükselişini sürdürdü. Toplam işlem hacmi ise 118,3 milyar lira olarak gerçekleşti.

Sektör Endeksleri Karşılaştırması

Bankacılık endeksi yüzde 1,23 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,18 değer kaybetti. En çok kazandıran sektör yüzde 2,99 ile ticaret olurken, en çok kaybettiren sektör yüzde 3,75 ile spor sektörü oldu.

ABD İstihdam Verileri Beklentilerin Altında

Açıklanan verilere göre, ABD’de tarım dışı istihdam nisanda 175 bin kişi artarak beklentilerin altında gerçekleşirken, işsizlik oranı yüzde 3,8’den yüzde 3,9’a yükseldi. Fed’in dikkatle izlediği ortalama saatlik kazanç ise yüzde 0,2 ile beklentilerin altında artış kaydetti.

Analistlerin Yorumları

Analistler, zayıf gelen istihdam verilerinin Fed’in faiz indirimlerine yakın zamanda başlayabileceğine dair beklentileri güçlendirdiğini ifade etti.

Uluslararası Gündemde Türkiye Değerlendirmesi

Piyasaların kapanışının ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin bu akşam açıklanması beklenen Türkiye değerlendirmesi, yakından takip edilecek.

Önümüzdeki Haftanın Beklentileri

Analistler, önümüzdeki hafta yurt içinde sanayi üretimi, iş gücü istatistikleri, hazine nakit dengesi; yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası faiz kararı, İngiltere’de büyüme, Avro Bölgesi’nde ÜFE, perakende satışlar, hizmet sektörü PMI, Japonya’da ve Çin’de dış ticaret dengesinin öne çıkacağını belirtti. BoE’nin gelecek hafta faizleri sabit bırakmasının beklendiğini ancak haziranda faiz indirimlerine başlayabileceği öngörüldü.

Analizler ve Teknik Değerlendirmeler

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.300 ve 10.400 seviyelerinin direnç, 10.200 ve 10.100 puanın destek konumunda olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar