Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Tıbbi terminolojide rinoplasti olarak bilinen burun estetiği, doğuştan ve travmatik nedenler olan burun deformitesi, asimetrik görünüm, nefes alma sorunları gibi sorunları ortadan kaldıran bir operasyondur.

Burun, yüzümüzün merkezinde yer alan son derece önemli bir organdır ve bu nedenle burun estetiği ameliyatında burnun görünüşü yüz şeklimizi ve ifademizi belirler. Nefes alma ve koku alma gibi çok önemli işlevlerine ek olarak kişiliğimizi de yansıtır.

İç ve dış yapıların çok yakın anatomik ilişkisi ve herhangi bir burun içi müdahalenin görünümü etkilemesi nedeniyle estetik burun operasyonu gerekiyorsa, iyi bir sonuç ve en az komplikasyon için tüm burun estetiğioperasyonu tek seansta ve mümkünse aynı cerrah tarafından yapılmalıdır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti), nazal septumdan (kolumella) yapılan bir kesi ile veya direkt olarak burun deliklerinden yapılabilir.Rinoplasti hiçbir zaman her hastaya aynı işlemlerin yapıldığı standart bir ameliyat değildir ve hem kullanılan teknik hem de yapılan işlemler hastanın burnunun yapısına, mevcut deformitenin tipine ve boyutuna göre belirlenmelidir.

İdeal sonuç, ideal estetik ölçülere ve çizgilere sahip, aşırı kavisli olmayan, burun ucu aşırı sivri ve kalkık olmayan doğal bir burun olmalıdır. Burun estetiğinde yapılan teknikler burun estetiği açısından önemlidir.

Kimlere Uygulanır?

Estetik sorunları olan, estetiğin yanı sıra fonksiyonel bozuklukları olan ve fonksiyonel sorunları olan hastalarda burun ameliyatı yapılabilmektedir.

Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

  • Doğuştan ya da travmatik nedenlere bağlı burun deformitesi olanlar,
  • Burnun kemikli, çarpık veya genel görünümünden memnun olmayanlar için,
  • Solunum problemleri nedeniyle nefes darlığı çekenler
  • Burun ucu düşüklüğü veya düzensiz burun delikleri gibi şekil bozuklukları olanlar
  • Rinoplasti, sadece burun bölgesinde estetik sorunu olanlar için uygundur.

Burun Estetiği Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Burun estetiği öncesi kişinin sağlık geçmişi değerlendirilir. Öncelikli bir işlemin gerçekleşip gerçekleşmediğini belirler. Bir gün önce kan alınır ve operasyona uygun olup olmadığı kontrol edilir. Anestezinin vücutta komplikasyonlara yol açmaması için operasyondan 8 saat önce yeme içme durdurulmalıdır.

Sigara en az 2 gün önceden bırakılmalıdır. Böylece yara iyileşme hızı arttırılabilir. Düzenli olarak kullanılan ilaçlar, vitamin preparatları ve bitki çaylarının tüketimi durdurulmalıdır. Cerrah ve anestezist, düzenli olarak kullanılan ilaçlar hakkında bilgilendirilmelidir. Takı takılmamalı ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Rinoplasti sonrası 4 gün boyunca baş yüksek pozisyonda istirahat edilmelidir. Şişliği ve şişmeyi önlemek için iki gün boyunca göz çevresine buz uygulanmalıdır. Ancak burnun üst yüzeyindeki yamadan buz uzak tutulmalıdır. Burunda tampon kullanıldığı için ağızdan nefes almalı ve ağzınız kuru ise bol su içmelisiniz.

Ani hareketlerden kaçının. Spor aktivitelerine ara verilmeli ve ağır cisimler kaldırılmamalıdır. Burun olası tüm darbelerden korunmalı ve yaralanmaya neden olabilecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Burnunuzu sümkürmek veya hapşırmak gibi aktivitelerde dikkatli olun çünkü bu burnunuza zarar verebilir. Burun pedi çıkarıldıktan sonra rahatça nefes alabilir. Ancak bu ilaçlara tıbbi gözetim altında devam edilmemelidir.

Burun içi kabukların iyileşmesini hızlandırmak için, burun için olan kulak kiri, oksijen açısından zengin suya batırılarak temizlenebilir. Burun kaşıntısına neden olan baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalı, sindirimi kolay, sindirimi kolaylaştıran, iyileşmeyi hızlandıran yiyecekler tercih edilmelidir. Yüksek lifli meyve ve sebzeleri yerken dikkatli olun. Burun estetiği sonrası burun öncelikli olarak hassas olduğu için güneş ışınlarından korunmalı ve güneş kremi kullanılmalıdır.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları yapılan estetik burun ameliyatına ve seçilen hastanenin kalite oranına göre değişkenlik göstermektedir. Seçilen hastane maliyet ve etkinlik açısından değerlendirilmeli ve sadece ucuz olduğu için tercih edilmemelidir.

Hastanelerde sağlık her zaman en önce gelmeli, sağlıklı güzellik sunan klinikler her zaman tercih edilmelidir. Burun estetiği fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir veya Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

https://www.mustafaaydinol.com/burun-estetigi/ bilgi için hemen tıklayın.

Etiketler