Guncel

CDU’nun etkili isminden Merkel’in veliahtına destek

Almanya’nın Hessen Eyaleti Başbakanı ve Hıristiyan Demokrat Parti’nin (CDU) önemli ismi Volker Bouffier, Türklerle buluştu. Bouffier, CDU’ya oy isterken, “Bizim başbakan adayımızın lakabı Türk Armin, daha ne olsun“ dedi.

Türk- Alman Sağlık Vakfı’nın organize ettiği toplantıya, Türk iş insanları ve Almanya’da yayın yapan Türk medyası temsilcileri katıldı. Bouffer, corona virüsü salgını, seçimler ve iklim değişikliği ile mücadele konularında politikalarını anlattı.

HANAU VE BÜYÜKELÇİ’YLE RANDEVU 

Geçen yıl 19 Şubat’ta 9 kişiyi öldüren aşırı sağcı Tobias Rathjen olayı ile ilgili Bouffier, “Türkiye’nin Berlin eski büyükelçisi Ali Kemal Aydın, sizin kendisiyle görüşmediğini ve randevu talebine cevap vermediğinizi söyledi. Özel bir sebebi var mı?” sorusuna, “Bunu duydum“ dedi ve “Kendisiyle o zaman iki kez görüştüm. Hanau ve Berlin’de. Bunları niye anlatmadı, yanlış konuştu. Bir daha görüşme kısmet olursa gerçekleri suratına çarpacağım. Bir sıkıntı varsa, direkt söyleseydi. Ayrıca Hanau, sadece Türkler’in meselesi değil. Orada ölen başka ülkenin vatandaşları da var ve dahası bizim ülkemiz, en büyük acıyı da biz çekiyoruz” yanıtını verdi.

Bouffier, “Hanau saldırısı tam aydınlatıldı mı? Perde arkası çözüldü mü?” sorusuna ise, “Şu anda dosya Karlsruhe’de ve Federal suçlara bakan savcılıkta. Gizli. Ölenlerin yakınlarının avukatları dosyaya ulaşabiliyor. İçeriğini bilmiyorum. Hukuki konu dışındaki noktalar açıklığa kavuştu. Kimlerle görüştü, neler yazdı, ne yaptı biliyoruz“ diye konuştu.

ADAMIN ADI ARMİN, DAHA NE?

Bouffier, ailenin korunması, refahın devamı ve stabil bir yönetim için CDU’nun tercih edilmesi gerektiğini belirtirken, Türkler’in de CDU adayı Armin Laschet’e oy vermesini istedi.

İlgili Makaleler