Cemevleri ibadethanedir, başka hiçbir tanıma muhtaç değildir

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla’da, Alevi vatandaşların Muharrem Matemi lokmasına ortak oldu. Cemevlerinin ibadethane olduğu görüşünü tekrarlayan İmamoğlu, “Alevi vatandaşlarımızın en candan, en birinci hakkı olan ibadetlerini yaptıkları ibadethanelerimizdir. Başka hiçbir tanıma ve tarife muhtaç, asla değildir. O bakımdan İBB olarak, kurumsal anlamda üzerimize hangi vazife düşüyorsa, bu güzel kentimizde yaşayan milyonlarca Alevi vatandaşımızın her türlü inancına dair hizmetlerimizi sonuna kadar yapmakla yükümlüyüz” dedi. 

Vatandaşların lokmasını paylaşan İmamoğlu, yaptığı konuşmada, matem aylarının insanlık açısından önemli dersler barındırdığını belirtti. Alevi vatandaşların, tarih içinde uğradıkları zulümlere rağmen, benzer duygular beslememelerinin önemine dikkat çeken İmamoğlu, “Bütün kötülüklere, bütün sıkıntılı hallere rağmen, içimdeki umudu besleyen damarın bu olduğunu itiraf etmeliyim. Bütün sıkıntılı anlardan ders çıkarıp, mutlaka insanların ve yaşayan her canlının iyiliğine dönük mücadeleyle, aslında insanoğlunun hak ettiği bir ortamı var etme mücadelesinden vazgeçmemek duygusu. Ben, Muharrem ayında bu hissettiğim duyguyu sizlerle paylaşmak istedim” ifadelerini kullandı.

“ALEVİ VATANDAŞIMIZIN HER TÜRLÜ İNANCINA DAİR HİZMETLERİMİZİ SONUNA KADAR YAPMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ”

Cemevlerinin ibadethane olduğu görüşünü tekrarlayan İmamoğlu, “Alevi vatandaşlarımızın en candan, en birinci hakkı olan ibadetlerini yaptıkları ibadethanelerimizdir. Başka hiçbir tanıma ve tarife muhtaç, asla değildir. O bakımdan İBB olarak, kurumsal anlamda üzerimize hangi vazife düşüyorsa, bu güzel kentimizde yaşayan milyonlarca Alevi vatandaşımızın her türlü inancına dair hizmetlerimizi sonuna kadar yapmakla yükümlüyüz” dedi.

“DÜNYANIN EN DERİN PROBLEMİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ”

Son dönemde yaşanan yangın ve sel felaketlerine de değinen İmamoğlu, çok sayıda vatandaşımızı kaybetmekten dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Yaşanan sürece “yangın, sel, doğa felaketi” demenin kolaycılık olacağını vurgulayan İmamoğlu, “Üzerimize bunu vazife edinmezsek, buradan ders çıkartmazsak, dua ederiz ‘Allah beterinden korusun’ diye ama beterinin bizi bulması çok kolay olur; sadece dua edersek. Çünkü, Yaradan bize akıl vermiş” dedi. Dünyanın en derin probleminin iklim değişikliği ve küresel ısınma olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Yaşadıklarımız, aslında doğaya verilen zararın karşılığı olarak, doğanın dengesini bozan insanoğlunun hayatını zorlaştıran olaylar. Bu yönüyle; biz ve bizim gibi yöneticiler, ülkemizin neresinde olursa olsun, insanlarımızın hayatlarını kolaylaştıran, doğayı koruyan, insanlarımızın eşit bir biçimde yaşamlarının sağlanmasına fırsat tanıyan işler yapmak zorundadır” diye konuştu.

Etiketler

idealyasam