Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. CHP’nin 75 Yıl Sonra Kazandığı Balıkesir Belediyesi’nde Devasa Borç Skandalı

CHP’nin 75 Yıl Sonra Kazandığı Balıkesir Belediyesi’nde Devasa Borç Skandalı

haber haber -
18 0

CHP’nin Yönetimine Geçtikten Sonra Devasa Borç Oraya Çıktı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde CHP’nin 75 yıl aradan sonra kazandığı seçimler sonrasında ortaya çıkan borç skandalı, rekor kırdı. CHP’li Başkan Ahmet Akın, belediyenin şirketleri dahil tüm birimlerinin mali durumunu incelemek için kapsamlı bir çalışma başlattı.

Akıllara Durgunluk Veren Borç Miktarı

Yapılan incelemeler sonucunda, AKP’li önceki yönetimin 2024 bütçesi 12 milyar lira olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni 15 milyar 428 milyon 985 bin lira tutarında devasa bir borçla devrettiği ortaya çıktı. Genel bütçe borçları 10 milyar 766 milyon 85 bin lira, BASKİ borçları 3 milyar 492 milyon 819 bin lira, şirketlere ait borçlar ise 1 milyar 170 milyon 79 bin lira olarak belirlendi.

Verilen Sözler ve Çalışmalar

CHP’li Başkan Ahmet Akın, yüksek borcun kendilerini durdurmayacağını vurgulayarak “Asla ‘Enkaz devraldık’ demeyeceğiz. Mazeret değil, iş üreteceğiz. Verdiğimiz sözleri tutmak için kaynak yaratacağız.” açıklamasında bulundu. Ayrıca kiralanan 800 araca ilişkin incelemelerin devam ettiği belirtildi.

AKP’nin Sattığı Arazi Skandalı

Yerel seçim öncesi CHP Balıkesir İl Başkanlığı, AKP’li eski başkan Yücel Yılmaz döneminde satılan 120 arazinin listesini 20 metrelik pankarta yazarak, “Elde edilen 82 milyon doların ne oldu?” şeklinde soru işaretleri oluşturdu.

İlgili Yazılar