Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan Ekonomi Değerlendirmesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan Ekonomi Değerlendirmesi

haber haber -
16 0

Orta Vadeli Program ve Ekonomik Durum

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomik duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz, 3 yıllık bir orta vadeli programın başarıyla işlediğini belirterek, Türkiye ekonomisinin 1 trilyon doları aşarak dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğunu ifade etti. Geçen yıl yüzde 4,5 büyüme sağlandığını ve kişi başına gelirin 13 bin doları aştığını dile getirdi.

İhracat ve Turizm Performansı

Yılmaz, Türkiye’nin ihracat ve hizmet ticaretinde de önemli başarılar elde ettiğini vurgulayarak, ihracatın 256 milyar dolar, hizmet ticaretinde ise 100 milyar dolar performans gösterdiğini söyledi.

Enflasyon ve Mali Politikalar

Enflasyonla mücadeledeki yol haritasının etkilerinin görülmeye başlandığını belirten Yılmaz, enflasyonun düşürülmesinin temel öncelikleri arasında olduğunu belirtti. Gelecek yıl için yüzde 20’nin altını hedeflediklerini ve 2026’da tek haneli rakamlara dönüleceğini açıkladı.

Kamuda Tasarruf Çalışmaları

Kamuda tasarruf çalışmalarına da değinen Yılmaz, tasarrufun önemine vurgu yaparak, kamuda ve özel sektörde daha fazla tasarruf ve tasarrufların üretken alanlara yönlendirilmesi için çalışacaklarını söyledi.

Yabancı Sermaye Girişi ve Ticaret Kısıtlamaları

Yabancı sermaye girişi konusunda da açıklamalarda bulunan Yılmaz, Türkiye’ye sermaye girişinin arttığını belirtirken, İsrail’e yönelik ticaret kısıtlamalarının nedenlerini ve etkilerini açıkladı.

Bölgesel ve Uluslararası İlişkiler

Bölgesel ve uluslararası ilişkilere de değinen Yılmaz, Türkiye’nin Irak, Kazakistan ve Romanya ile olan ilişkilerini güçlendirdiğini ve gelecekte daha fazla ticaret ve işbirliği beklediklerini sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar