Diyabetik Ayak Rahatsızlığı Olan Kişiler Ayakkabı Ve Çorap Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Diyabet hastalığı pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Özellikle ayakların yara olmasına neden olan diyabet hastalığı, ayakkabı seçiminin doğru yapılması için uyarıda bulunmaktadır. Diyabetik ayak rahatsızlığı olan kişilerin zaman içerisinde ayaklarında yaralar açılmaya ve kanamaya başlamaktadır. Bu nedenle tercih edilen ayakkabıların diyabetik ayak rahatsızlığı olan kişilere uygun şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir. Ayakta bulunan sinirlerin hasar görmemesi için rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

 Diyabetik Ayak Rahatsızlığında Ayakkabı Seçimi

 Diyabet hastalığı ile kaynaklanan ayak rahatsızlıkları kişilere oldukça sıkıntı yaratmaktadır. Bu rahatsızlığın önlenmesi için yapılan ayakkabı seçimleri de daha özenli olmalıdır. Ayakkabı seçiminin yanı sıra çorap seçimleri de ayağı terletmeyecek ve rahatsız etmeyecek sıkılıkta olması gerekir. Diyabet hastalığı olan kişiler için yumuşak dokulu ve ucu sivri olmayan ayakkabılar bu hastalıktan kaynaklanan yaraların iyileşmesi için en iyi seçim olmaktadır.

 Diyabet Ayakkabısı ve Çorabı Nasıl Olmalıdır?

 Diyabetik ayak rahatsızlığı olan kişilerin tamamen kaliteli ürünlerden tasarlanan ayakkabıları tercih etmesi gerekmektedir. Sağlam ve kaliteli ürünler kullanılarak üretilen bu ayakkabılar ayak yaraların oluşumunu engellemektedir. Ucu uzun ve geniş olan bu ayakkabılar ayağın tamamen rahat hareket etmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda ayağı saracak şekilde tasarlanmaktadır. Diyabet çorabı, terletmeyen dokuda ve yumuşak şekilde özel olarak tasarlanmaktadır. Çorap ile birlikte giyilen diyabet ayakkabısı, ayak sağlığını en iyi şekilde korumaktadır.

 Diyabet Ayakkabısı Nasıl Giyilir?

 Diyabetik ayak rahatsızlığı olan kişilerin en büyük problemlerinden biri yürüme sorunudur. Ayağın belirli bölgelerinde oluşan yara ve kanamalar yürümede sıkıntı yaşanmasına neden olur. Bu nedenle doğru ayakkabı ve çorap seçimi yapılmalıdır. Diyabet ayakkabısı ile olarak mutlaka diyabetik ayak rahatsızlığı olan kişiler için özel olarak tasarlanan çorap ile beraber giyilmelidir. Ayakkabı, ayaktan 1 ya da 1,5 cm daha uzun olmalıdır. Aynı zamanda ayağı saracak şekilde özel olarak seçilmelidir. Diyabet ayakkabısı parmakların ayakkabı içerisinde sıkışmasını engellemelidir.

 Diyabet Ayakkabısı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Diyabetik ayak rahatsızlığı olan kişiler bu rahatsızlığın ilerlemesini engellemek ve oluşan yaraların tedavisi için özel diyabet ayakkabısı satın almaktadır. Diyabet ayakkabısı seçimleri ayağa uygun şekilde yapılmalıdır. Parmakların birbirlerini sıkmaması ve çıkmaması için numara seçimi oldukça önemlidir. Sivri uçlu ve sıkı uçlu ayakkabılar ayakta yaralar oluşmasına neden olur. Parmakların rahatça hava alabileceği genişlikte ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Ayakkabının hem iç yüzü hem de astar kısmı tamamen dikişsiz tasarlanmalıdır.

 Ayakkabı üzerinde bulunan çıkıntılar ayağın sürtünmeden kaynaklı yaralanmalarına sebep olabilir. Diyabet ayakkabıları mutlaka hafif olmalıdır. Ağır ayakkabılar bileğin erken yorulmasına ve ayakta şişkinliklere neden olmaktadır. Yumuşak dokulu bu ayakkabıların taban yüksekliği ise yaklaşık 3 cm olmalıdır. Diyabet ayakkabıları mutlaka terletmeyen, pamuk diyabet çorapları ile beraber giyilmelidir. Aynı zamanda dikişsiz çoraplar ayağın şişmesini engelleyerek daha rahat hareket imkanı sunmaktadır.

Etiketler

newstanitim