Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Anıtkabir Ziyareti Tartışmaları

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Anıtkabir Ziyareti Tartışmaları

haber haber -
39 0

Erbaş’ın Anıtkabir Ziyareti Konusundaki Eleştiriler

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 18 Eylül 2017’de atandı ancak görevi devralınca Anıtkabir’e gitmedi. Hutbelerde de Atatürk’ü anmayan Erbaş, 7 yılda Anıtkabir’deki hiçbir programa katılmadı. Başkanlık görevi boyunca makamına 11 kilometre mesafedeki Anıtkabir’i hiç ziyaret etmeyen Erbaş bu sürede 100’e yakın yurtdışı seyahatine katıldı ve 42 ülkeye gitti.

Erbaş’ın Yurt Dışı Seyahatleri ve Katıldığı Programlar

Ali Erbaş 7 yıldır 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle Anıtkabir’de yapılan törenlere katılmadı. Pandemi döneminde yurt dışı gezilerine ara verse de o zaman bile iki Afrika ülkesine gitti. Eşi Seher Erbaş’ın da bazı programlara eşlik ettiği belirtiliyor. Erbaş’ın Suudi Arabistan’a 15’den fazla kez gittiği ve 2024’ün ilk 4 ayında üç kez bu ülkeye gittiği biliniyor.

Anıtkabir Ziyareti ve Vatikan Ziyaretleri Karşılaştırması

Papa Franciscus’un Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerde ilk durağının Anıtkabir olması, Ali Erbaş’ın Anıtkabir ziyaretini akıllara getiriyor. Papa, 2014 ve 2022 yıllarında Türkiye’ye geldi ve ilk olarak Anıtkabir’e gitti. Son yurt dışı gezisini Bosna Hersek’e yapan Erbaş, Arnaudiye Camisi’nin açılışına katıldı.

İlgili Yazılar