Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Dr. Mahfi Eğilmez: Hazine Nakit Açığını Finanse Etmek Kolay Değil

Dr. Mahfi Eğilmez: Hazine Nakit Açığını Finanse Etmek Kolay Değil

haber haber -
34 0

Hazine eski müsteşarı Dr. Mahfi Eğilmez, Hazine’nin nakit açığı konusunda uyarılarda bulundu

Hazine eski müsteşarı Dr. Mahfi Eğilmez, Hazine’nin 2024’ün ilk 4 ayında 807 milyar liraya ulaşan nakit açığını finanse etmesinin zor olacağını belirtti. Eğilmez, bu durumu 2023’te 670 milyar lira nakit açığı verildiğini hatırlatarak, “Bunları finanse etmek kolay değil. Köprü zamları ile başladık ama bu iş böyle bitmeyecek. Önümüzdeki dönemde büyük ihtimalle çok ciddi vergi artışları gelecek” dedi.

Dr. Mahfi Eğilmez: Faiz Enflasyon İlişkisi Ülkeyi Faciaya Sürükledi

Dr. Mahfi Eğilmez, ‘faiz sebep enflasyon sonuçtur’ tezinin ülkeyi faciaya sürüklediğini ifade etti. Faiz ve enflasyon ilişkisine değinen Eğilmez, asgari ücrete yapılan zam ve enflasyon arasındaki kısır döngüye dikkat çekerek, enflasyonun çözülmesinin önemine vurgu yaptı. Eğilmez, bu süreçten çıkmanın ciddi bedeller ödeyerek gerçekleşeceğini belirtti.

Dr. Mahfi Eğilmez: Faiz Tek Başına Ülkeyi Kurtaramaz

Dr. Mahfi Eğilmez, faizin tek başına bir ülkeyi kurtaramayacağını, yapısal reformların da önemli olduğunu belirtti. Hukukun üstünlüğü ve demokrasinin düzeltilmesi gerektiğini ifade eden Eğilmez, bu adımların atılmaması durumunda çıkış imkanının kalmayacağını dile getirdi.

Dr. Mahfi Eğilmez: Doların Yükseliş Beklentisi Yok

Dr. Mahfi Eğilmez, döviz kurlarına ilişkin yükseliş beklentisinin olmadığını belirtti. Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eğilmez, doların mevcut seyrini koruyacağını öngördü. Ancak sürprizlerin yaşandığı bir ülke olduğunu da ekledi.

Dr. Mahfi Eğilmez: ‘Yastık Altı’ Türkiye Ekonomisinin Emniyet Supabı

Dr. Mahfi Eğilmez, Türkiye ekonomisinin son dört yılda nasıl ayakta kaldığını ‘yastık altı’ varlıklara bağladı. Vatandaşların yastık altındaki altın ve döviz varlıklarının ülkenin batışını engellediğini belirten Eğilmez, bu varlıkların önemine dikkat çekti. Türklerin yurt içi ve yurt dışındaki döviz varlıklarının ekonomi için önemli bir güvence olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar