Düzce, Rize ve Artvin’de bazı bölgeler ‘afet bölgesi’ ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, selden etkilenen Düzce, Rize ve Artvin’de bazı bölgeleri ‘afet bölgesi’ ilan edildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, selden etkilenen bölgelerin AFAD tarafından genel hayata etkili afet bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

Picture

Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, afet bölgesi ilan edilen bölgelerde; vergi ertelemesi uygulanacağını, esnafa yönelik SGK prim ödemelerinin erteleneceğini, eşya zararlarının karşılanması için yardım yapılacağını, esnaf kredilerinin geri ödemelerinin erteleneceğini, acil destek paketi hazırlanacağını, iş yeri ve araç zararlarının karşılanması için destek sağlanacağını açıkladı.

DESTEK SAĞLANACAK BÖLGELER

Destek sağlanacak bölgeler ise şu şekilde; Düzce ili Akçakoca ilçesine bağlı Esmahanım, Uğurlu ve çevre köyleri, Rize Güneysu ilçesi, Çayeli ilçesinin Büyükköy ve Madenli beldeleri ile köyleri, Rize merkeze bağlı Muradiye ve Salarha beldeleri ve çevre köyleri, Ardeşen ilçesi, Tunca beldesi ve çevre köyleri, Fındıklı, Kalkandere ve Pazar ilçelerinde selden etkilenen beldeler. Artvin Arhavi ve Murgul ilçeleri.

“KABİNE SONRASI AÇIKLAYACAĞIM” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Temmuz’da Erzurum’da katıldığı programda Rize’de afet bölgesi ilan edileceğini ve bunu ilk Kabine toplantısında açıklayacağını duyurmuştu. Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı;

*Rizeli hemşeriniz olarak, büyük bir felaketi Rize’de yaşadık. Bakan arkadaşlarımızın ve milletvekillerin yaptığı araştırmalarda çok büyük felakete maruz kalan yerlerde afet bölgesi ilan edilmesi noktasında bizden bir beklentileri oldu.

*Oraların yapılacak çalışmayla afet bölgesi ilan edilmesi hususunda kendilerine bu haberi verelim dedim. O bölgeler inşallah afet bölgesi olacak ve yapacağımız ilk kabine toplantısında da bunu teminat altına alacağız.

Etiketler

idealyasam