Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. EKPSS Sonuçları Açıklandı: ÖSYM Tarih Verdi!

EKPSS Sonuçları Açıklandı: ÖSYM Tarih Verdi!

haber haber -
23 0

EKPSS Sonuçları 23 Mayıs 2024 Tarihinde Açıklandı

EKPSS sonuçları, ÖSYM tarafından beklenen tarihte, yani 23 Mayıs 2024 tarihinde açıklandı. Sonuçlar, ÖSYM’nin sonuç açıklama platformu olan https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden öğrenilebilir durumda.

EKPSS Soru ve Cevaplarına Erişim Sağlandı

28 Nisan 2024 tarihinde uygulanan 2024-EKPSS Temel Soru Kitapçıkları ile Cevap Anahtarlarının %10’u erişime açık bulunuyor. Soru ve cevapların yanı sıra cevap kağıtları da sonuçların açıklanmasıyla birlikte erişime açıldı.

KPSS Nedir?

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı), ÖSYM tarafından kamu kurum ve kuruluşlarında görev alacak personelin belirlenmesi amacıyla yapılan sınavların tümünü kapsar. KPSS’de adayların mezun oldukları bölüm ve atanacakları kadrolara göre farklı sınavlar yer alır. Alım yapılan kadrolar A ve B gruplarına ayrılır:

  • A Grubu Kadrolar: Başbakanlık, bakanlıklar, müsteşarlık, başkanlık, bağımsız genel müdürlük düzeyindeki kuruluşlar, özel yarışma sınavına tabi tutulan meslekler.
  • B Grubu Kadrolar: Genel ve özel bütçeli kurumlar, döner sermayeli kuruluşlar, il özel idareleri, belediyeler ve diğer kamu kurumları.

Atanacak kadro ve görevler, A ve B Grubu kadroları arasında farklılık gösterir. KPSS, kamu hizmeti ve görevlerine atanacak adayların yetkinliklerinin değerlendirilmesinde önemli bir adımdır.

İlgili Yazılar