Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Elazığ’da Çoban Bulamayan Yetiştiricilerin Sıkıntısı

Elazığ’da Çoban Bulamayan Yetiştiricilerin Sıkıntısı

haber haber -
11 0

Gençlerin Hevesi Yok, Hayvancılık Tehlikede

Elazığ Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Sezer, kentte 100 bin lira maaşla çalıştıracak çoban bulamadıklarını belirtti. Sezer, gençlerin bu işe hevesli olmadığını ve kırsalda kimse kalmadığını söyledi. Yetiştiriciler olarak mera ve çalışan eleman taleplerinde bulundu.

Hayvancılık Zorluklarla Karşı Karşıya

Yaz aylarının gelmesiyle hayvancılıkla geçinen aileler ve çiftçiler, yayla ve meralara gitmeye hazırlanıyor. Ancak Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Sezer, valilik kararıyla 1 Mayıs ve 1 Haziran arasında çevre illerdeki mera ve yaylalara yaya gidilmesinin yasaklandığını ifade etti. Sezer, bu durumun küçükbaş hayvancılığı olumsuz etkilediğini vurguladı.

Sezer, “Hayvancılık zor durumda, bitme noktasındadır. Çoban bulunamıyor, vasıfsız elemanlar dahi yeterli değil. Devletin sektöre el atması gerekiyor. Kırsaldaki insanları tutmamız lazım, aksi halde ülke zor durumda kalır.” dedi. Hayvanlarını otlatmak için meralara ihtiyaç duyduklarını belirten Sezer, yasakların hayvancılığı daha da zorlaştırdığını söyledi.

Çözüm İçin Yetkililere Sesleniyorlar

Sezer, “Devletimizden yetiştiriciler olarak hayvanlarımızı otlatacak mera, çalışan eleman istiyoruz. Gençlerin bu işe ilgisini çekmek ve kırsalda insanları tutmak için çözüm bulunmalıdır.” çağrısında bulundu. Hayvancılığın geleceği için acil tedbirler alınması gerektiğini vurgulayan Sezer, sektördeki sorunların çözümü için destek beklediklerini belirtti.

İlgili Yazılar