Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Emeklilerin Alım Gücü Eriyor: Büyük Emekli Mitingi ve Gelir Kaybı

Emeklilerin Alım Gücü Eriyor: Büyük Emekli Mitingi ve Gelir Kaybı

haber haber -
46 0

Emeklilerin Geliri Eriyor

CHP’nin düzenlediği Büyük Emekli Mitingi ile meydanlarda hak aramaya çıkan emeklilerin geliri yılın başından bu yana adeta mum gibi eridi. Milyonlarca emekli, 10 bin liralık en düşük aylıkla hayatta kalma savaşı verirken, aylıkları bu tutarın kısmen üzerinde olan milyonlarca emekli ciddi anlamda beslenme sorunu yaşıyor.

Emeklilerin Talepleri

Emekliler, önümüzdeki temmuzda aylıklarına en az 12 bin lira seyyanen zam yapılmasını istiyor. İktidarın tasarruf tedbirlerini gerekçe gösterip Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyonu üzerinden yüzdelik zamlarla yetinmesi halinde emeklinin sefaleti artacak, gelir dağılımı uçurumu daha da büyüyecek.

Alım Gücü Düşüyor

Yılbaşında aylığı 20 bin liraya çıkarılan emeklilerin mayıs sonunda alım gücü 3 bin 651 liralık kayıpla 16 bin 349 liraya gerilemiş olacak. TÜFE’ye göre ocak-nisan döneminde tüketici fiyat endeksi yüzde 18.72 düzeyine çıktı.

Seyyanen Zam Talebi

Emekliler, temmuzda yapılacak yüzdelik zamlarla sefaletten kurtulamayacaklarını, çözüm için seyyanen zammın kaçınılmaz hale geldiğini belirtiyor. Emekliler memurlara ocakta yapılan 12 bin liralık seyyanen zammın kendilerine de verilmesini talep ediyor.

Diğer Talepler

Bayram ikramiyesinin 4’e çıkarılmasını, ikramiye tutarının asgari ücrete endekslenmesini isteyen emekliler, muayene ve ilaç katılım paylarının kaldırılmasını bekliyor. Ayrıca emekliler, aylık bağlama oranlarını düşüren düzenlemelerin düzeltilmesi ve sendikal hakların verilmesi taleplerinde de bulunuyor.

İlgili Yazılar