Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar’dan Enerji Sektörü Açıklamaları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar’dan Enerji Sektörü Açıklamaları

haber haber -
47 0

Doğalgaz Üretiminde Yeni Hedefler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, Karadeniz’de devam eden arama ve sondaj çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Bayraktar, günlük 5 milyon metreküpe ulaşan doğalgaz üretiminin 2 milyon hanenin ihtiyacını karşıladığını belirtti. 2025’in ilk çeyreğinde günlük 10 milyon metreküpe ulaşmayı hedeflediklerini ve 2028’de konutların doğalgaz talebinin tamamını yerli üretimle karşılamayı planladıklarını söyledi.

Müjde Temmuz Ayında Verilecek

Bakan Bayraktar, Karadeniz’de devam eden saha geliştirme faaliyetleri hakkında da bilgi vererek, Sakarya Gaz Sahası’nda yapılan keşifler ve üretime dönüşen alanlar hakkında detaylar paylaştı. Bayraktar, Göktepe-1 ve Göktepe-2 bölgelerinde yapılacak yeni keşiflerle ilgili müjdeyi temmuz ayında kamuoyuna duyurmayı planladıklarını belirtti.

Doğalgazın Sıvılaştırılmış Halinin İhracatı

Bakan Bayraktar, doğalgazda merkez olma hedefi doğrultusunda sıvılaştırılmış doğalgazı diğer ülkelere satma imkanının yeni kanunla sağlandığını ifade etti. Ayrıca, petrol üretiminde Gabar bölgesinde önemli ilerlemeler kaydedildiğini ve günlük 42 bin 500 varil petrol üretim seviyesine ulaşıldığını açıkladı.

İlgili Yazılar