Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ESK Salmonella Pozitif Etler İçin İmha Kararı Aldı

ESK Salmonella Pozitif Etler İçin İmha Kararı Aldı

haber haber -
20 0

ESK, Salmonella Pozitif Etlerin İmha Edileceğini Duyurdu

Et ve Süt Kurumu (ESK), yaptığı açıklamada, analiz sonucu salmonella pozitif olan etler için imha kararı aldığını duyurdu. Bu ürünlerin herhangi bir şekilde üretimde kullanılmayacağı ve satılmayacağı belirtildi.

Yurt Dışından Gelen Etlerin Kontrolleri Yapılıyor

ESK, piyasa regülasyonu kapsamında yurt dışından canlı hayvan ve karkas et alımı gerçekleştirdiğini hatırlattı. İthal edilen etlerin yurt içine girişlerinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kontrol muayeneleri yapılarak gerekli analizlerin akredite laboratuvarda gerçekleştirildiği belirtildi.

Salmonella Pozitif Etlerin Durumu

9 Mayıs’ta yapılan mikrobiyolojik analizlerde bir parti üründe hijyen standartlarına aykırı sonuçlar elde edildiği bilgisi paylaşıldı. Laboratuvar sonucu salmonella pozitif olan etlerle ilgili yapılan açıklamada, söz konusu etlerin reddedilerek Sayfahaber.com yüklenici kesimhane firmasına ihtarname çekildiği belirtildi. Firma itirazları doğrultusunda etler dondurularak yediemin deposunda kontrollü şekilde muhafaza altına alındı. Ancak, yapılan itirazların değerlendirilmesi sonucunda etlerin imhasına karar verildi.

ESK: “Bahse konu ürünlerin herhangi bir şekilde üretimde kullanılması veya satışı söz konusu değildir. Kamu güvencesiyle yapılan et ve canlı hayvan ithalatının tüm süreçlerinde yüksek hijyen standartları uygulanmakta ve halk sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Piyasa regülasyonunu etkisizleştirme ve dezenformasyon amaçlı haberlere itibar edilmemesini rica ediyoruz.”

İlgili Yazılar