Faizde Türkiye dünyadan yine ayrıştı

Pandemi yılı olan 2020’de dünya genelinde politika faizinde artışa gitmek zorunda kalan 3 ülkeden biri olan Türkiye, bu yıl da küresel enflasyon artarken faiz indirimine giden 6 ülkeden biri olarak dikkat çekiyor.

Pandemi yılı olan 2020’de daralan ekonomileri canlandırmak için birçok ülkede merkez bankaları faiz indirimine gitmiş ya da sıfır civarındaki oranları korumuştu.

2021’in özellikle son dönemlerinde ise başta enerji olmak üzere emtia fiyatları dünya genelinde rekor seviyelere yükselirken, birçok ülke artan enflasyonlarını kontrol altına almak üzere faiz artışına gitmek zorunda kaldı.

2020’DE FAİZ ARTIRAN 3 ÜLKEDEN BİRİYDİ

Türkiye 2020’de önce faiz indirimi ve kredi patlamasıyla ekonomiyi canlandırmaya çalışmış ancak döviz kurları ve enflasyon patlayınca faiz artışı yapmak zorunda kalan az sayıdaki ülke arasında yer almıştı. Faiz artıran diğer ülkeler Danimarka ve Güney Sudan olmuş ancak Danimarka’da faiz sıfır seviyesine yakın olmaya devam etmişti.

2020’ye yüzde 12’lik politika faizi ile giren Merkez Bankası (TCMB) önce bu oranı kademeli olarak yüzde 8,25’e çekmiş ancak daha sonra oranı yüzde 17’ye çekerek kuru ve enflasyonu kontrol altına almaya çalışmıştı.

Bu haritada faiz artışına giden ülkelere dün Yeni Zelenda ve Polonya da eklendi.

2021’DE FAİZ İNDİREN 6 ÜLKEDEN BİRİ

2021’de de Türkiye, dünya genelinden ayrıştı.

2021’e yüzde 17’lik politika faiziyle başlayan TCMB, önce oranı yüzde 19’a çekmiş ancak başkan değişimi sonrasında enflasyonun yüzde 19,58’e ulaşmasına rağmen faizi yüzde 18’e indirmişti.

Etiketler

idealyasam