Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Filistin’in BM Üyelik Başvurusu Yeniden Gündemde

Filistin’in BM Üyelik Başvurusu Yeniden Gündemde

haber haber -
18 0

Filistin, BM Üyelik İçin Yeni Bir Adım Attı

Filistin’in BM Daimi Temsilciliği, karar tasarısının Arap Grubu adına Cezayir tarafından hazırlandığını duyurdu. Tasarıda, “BM Genel Kurulu’na Filistin’in tam üye olarak kabul edilmesi tavsiye edilir.” ifadesi yer alıyor.

ABD’den Veto Sinyali

ABD yönetimi, Filistin’in tam üyeliği konusunda veto sinyali verdi. ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, konunun İsrail ve Filistinliler arasında müzakere edilmesi gerektiğini belirterek tutumlarının değişmediğini açıkladı.

BMGK ve Genel Kurul Süreci

Karar tasarısının geçmesi için BM Güvenlik Konseyi’nde 5 daimi üyenin veto yetkisini kullanmaması ve 9 “evet” oyu alması gerekiyor. Olumlu karar çıkarsa, konu BM Genel Kuruluna sevk edilecek ve üyelik için 3’te 2 çoğunluğa ihtiyaç olacak.

Geçmişten Günümüze

Filistin, 2011’de de BM’ye tam üyelik başvurusu yapmış ancak o dönemde gerekli desteği alamamıştı. 2012 yılında “gözlemci statüsü” almıştı. Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, üyelik başvurusunun yeniden ele alınması için talepte bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de desteğiyle süreç devam ediyor. BMGK, Filistin’in üyelik talebini “Yeni Üyelerin Kabulü Komitesi’ne” iletti ancak Komite, konuda henüz mutabakata varamadığını duyurdu.

İlgili Yazılar