Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Gazze’de İnsani Kriz Derinleşiyor: İsrail’in Yardım Tırlarına Engellemesi Devam Ediyor

Gazze’de İnsani Kriz Derinleşiyor: İsrail’in Yardım Tırlarına Engellemesi Devam Ediyor

haber haber -
43 0

Gazze’deki İnsani Durum Gittikçe Kötüleşiyor

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Refah Sınır Kapısı’nı işgal etmeye devam etmesi ve burayı yardım tırlarının girişine kapatması sonucunda Gazze Şeridi’ndeki insani krizin derinleştiği bildirildi.

İsrail’in Gazze’ye Uyguladığı Abluka

Açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nin tamamına abluka uyguladığı Vbet ve Refah’a yönelik kara saldırıların ardından on binlerce Filistinlinin çıkarılmasıyla gıda güvenliği krizinin orta ve güney kesimlerde kötüleştiği belirtildi.

Ulusal ve Uluslararası Yardımların Yetersizliği

ABD’nin geçici limanından yetersiz sayıda yardım tırının ulaştığına dikkat çekilen açıklamada, Gazze’deki gıda eksikliği çeken 700 bin Vbet giriş Filistinli için gereken yardımların yetersiz kaldığı vurgulandı.

İsrail’e Yardım Kapılarının Açılması Çağrısı

Gazze’deki yetkililer ve uluslararası kuruluşlar, uluslararası topluma İsrail’in yardım kapılarını açması, gıda güvenliği krizine çözüm bulunması ve kıtlık tehdidinin önlenmesi konusunda baskı yapılması çağrısında bulundu.

İsrail’in Refah Sınır Kapısı’nı Vbettr işgal etmesi ve uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle insani yardımların ciddi şekilde azaldığı belirtilirken, Gazze Şeridi’nde yaşanabilecek kıtlığa dikkat çekildi.

İlgili Yazılar