Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Güney Afrika, İsrail’in Gazze Saldırılarını Uluslararası Adalet Divanı’na Taşıdı

Güney Afrika, İsrail’in Gazze Saldırılarını Uluslararası Adalet Divanı’na Taşıdı

haber haber -
25 0

Güney Afrika, UAD’de İsrail’in Refah’a Yönelik Saldırılarını Ele Alıyor

Lahey’de Görüşülen Davada Güney Afrika, İsrail’in Gazze Saldırılarına Adalet Arıyor

Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail’in Refah’ta gerçekleştirdiği saldırıların Gazzelilerin haklarını telafi edilemez şekilde zarara uğrattığı gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) başvurdu. Lahey merkezli UAD’de görüşülen davada Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurmak için yeni tedbirler talep ediyor.

Güney Afrika, İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırılarına Karşı Hukuki Mücadelesini Sürdürüyor

Lahey Büyükelçisi Vusimuzi Madonsela, duruşmada İsrail’in Gazze’deki saldırılarının Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulduğu Nekbe (Büyük Felaket) bağlamında gerçekleştiğini vurgulayarak, İsrail’in cezasızlıkla hareket ettiğini belirtti. Güney Afrika, İsrail’in Gazze’de soykırımı durdurması için UAD’den destek bekliyor.

Gazze’de İnsanlık Suçu İşlendiği İddiası UAD’de Ele Alınıyor

Güney Afrika’nın avukatlarından Max du Plessis, İsrail’in Gazze’de işlediği insanlık suçlarını ve soykırımı UAD’de gündeme getirerek, İsrail’in kararlara uymadığını ve Gazze’deki insani krizi derinleştirdiğini belirtti. Türkiye’nin de takip ettiği duruşmada Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki eylemlerine son verilmesi için karar bekliyor.

İsrail’e Karşı Açılan Davanın İlerleyişi

Güney Afrika’nın İsrail’e Yönelik Talepleri UAD’de Görüşülüyor

Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail’e karşı açtığı dava kapsamında UAD’de yeni tedbirlerin alınmasını talep ediyor. 26 Ocak ve 28 Mart’ta alınan tedbir kararlarının yeterli olmadığını belirten Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurması için UAD’den destek bekliyor.

Divan’ın İsrail’e Yönelik Aldığı Kararlar İhlal Ediliyor

İsrail’in Soykırım Sözleşmesi’ndeki yükümlülüklerini ihlal ettiği gerekçesiyle Güney Afrika’nın UAD’de açtığı dava, İsrail’in Gazze’deki eylemlerinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurguluyor. Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına son verilmesi için UAD’den harekete geçmesini talep ediyor.

İlgili Yazılar