Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Gürcistan’da “Yabancı Etkinin Şeffaflığı” Yasa Tasarısına Karşı Gösteri

Gürcistan’da “Yabancı Etkinin Şeffaflığı” Yasa Tasarısına Karşı Gösteri

haber haber -
26 0

Göstericiler ile Güvenlik Güçleri Arasında Arbede Yaşandı

Gürcistan’da iktidardaki Gürcü Hayali Partisi tarafından parlamentoya sunulan “yabancı etkinin şeffaflığı” konulu yasa tasarısına karşı düzenlenen gösteride, güvenlik güçleri ile göstericiler arasında arbede çıktı.

Protestocular, Parlamento Binasına Yürüdü

Başkent Tiflis’te toplanan binlerce kişi, Cumhuriyet Meydanı’ndan parlamento binasına kadar yürüyüş yaparak söz konusu yasa tasarısını protesto etti. Göstericiler, Gürcistan ve Avrupa Birliği (AB) bayrakları taşırken yasa tasarısına karşı pankartlar açtı.

Göstericilerin İddiası

Göstericiler, yasa tasarısının ülkenin AB ile entegrasyon sürecini olumsuz etkileyeceğini savunarak, “Avrupa’ya evet, Rus yasalarına hayır” sloganları attı.

Yasa Tasarısı ve Tartışmalar

Parlamentoda sunulan “yabancı etkinin şeffaflığı” yasa tasarısı, sivil toplum kuruluşlarının finansmanının şeffaf olmaması üzerine odaklanıyor. Gürcistan Başbakanı ve muhalefet arasında yasa tasarısının içeriği konusunda tartışmalar yaşanıyor.

Geçmişteki Gelişmeler

Gürcü Hayali Partisi’nin mart ayında sunulan benzer bir yasa tasarısı, muhalefet ve Cumhurbaşkanı tarafından tepkiyle karşılanmış ve iptal edilmesi talep edilmişti. Bu durum, ülkede tartışmalara ve protestolara neden olmuştu.

İlgili Yazılar