Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Gürcistan’da Yabancı Etkinin Şeffaflığı Yasa Tasarısına Karşı Gösteriler

Gürcistan’da Yabancı Etkinin Şeffaflığı Yasa Tasarısına Karşı Gösteriler

haber haber -
18 0

Göstericiler Parlamento Önünde Toplandı

Gürcistan’da hükümetin parlamentoya sunduğu “yabancı etkinin şeffaflığı” konulu yasa tasarısını protesto etmek amacıyla devam eden gösterilerde, göstericiler parlamento binası önünde toplandı. Gürcistan ile Avrupa Birliği (AB) bayrakları taşıyan göstericiler, yasa karşıtı pankartlarla tepkilerini dile getirdi.

Kilisede Paskalya Ayini ve Trafik Kapatıldı

Göstericiler daha sonra parlamento binasının önünde bulunan “Kaşveti” kilisesinde Paskalya ayinine katıldı. Kilise önünde oluşan yoğunluk nedeniyle Şota Rustaveli Caddesi trafiğe kapatıldı. Gösteriler, Gürcistan’da yaklaşık 3 haftadır devam ediyor.

Güvenlik Güçleri Müdahalede Bulundu

İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik güçleri, 1 ve 2 Mayıs’taki gösteriler sırasında parlamento binasının kapılarını kuşatmaya çalışan ve barikat kuran göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Göstericiler yasa tasarısının kabul edilmesine karşı çıkıyor.

Yasa Tasarısı İki Onaydan Geçti

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nin sunduğu “yabancı etkinin şeffaflığı” yasa tasarısı, 1 Mayıs’ta ikinci oylamadan geçerek parlamentoda onay aldı. Ancak yasanın yürürlüğe girmesi için üç kez onaylanması gerekiyor.

Yasa Tasarısında Değişiklikler Yapıldı

Yasa tasarısında “yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon” tanımı kullanılacak. Parlamento çoğunluğu lideri Mamuka Mdinaradze, sivil toplum kuruluşlarının finansmanının şeffaf olmadığını savunarak tasarının önemine vurgu yaptı.

Geçmişte Olaylara Neden Olmuştu

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nin geçen yıl sunduğu yasa tasarısı, ülkede protestolara ve siyasi tartışmalara yol açmıştı. Muhalifler ve Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, yasa tasarısının Rusya’nın etkisiyle hazırlandığını iddia ederek tasarının iptal edilmesini talep etmişti. Gürcü Hayali Partisi ise geri çekilmişti.

İlgili Yazılar