Hangi Durumlarda Burun Estetiği Yapılmaktadır?

Burun estetiği burnun yeniden şekillendirilmesi ameliyatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişileri rahatsız eden burun ucundaki düşüklük, burun sırtındaki çıkıntı, kartal burnu denilen burun sırtındaki tepe gibi çıkıntılar, burnun uzun olması, burun ucunun geniş veya basık olması ya da tam aksine burun sırtının hem geniş, yayvan ve aşırı çökük olması, burun kenarlarının çok geniş olması gibi birçok problem bu ameliyatlar ile düzeltilebilmektedir. Buradaki en önemli hususlardan bir tanesi tüm bu şekillendirmeyi yaparken burnun estetik görünümünün yanı sıra sağlık ve fonksiyon açısından da en güzel ve en etkili sonucu elde etmektir. Yani burada mümkünse var olan burun kemiklerini düzeltmek, aynı esnada burun etini küçültmek, hastanın hem fonsiyonel hem estetik açıdan çok mutlu olmasını sağlamaktır.

Burnunun yüzü ile uyumlu olmadığını düşünen veya burnunu beğenmeyen kişilere burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Tabi bu durum bir izafi beğeni konusunda bulunmaktadır. Herkes burnunu beğenebilir, beğenmeyebilir, burun büyük olabilir, küçük olabilir tüm bu izafi beğeni konularının yanı sıra hastanın nefes alma işlevi de çok büyük bir öneme sahip olmaktadır.

İstek ve şikâyetlerin değerlendirmesini doktor ile hasta bir arada yaparak, belirli yüz boyutlarına uyumlu bir burun yapısının olup olmadığı, kemik-kıkırdak dokularının ne denli işlevsel olduğu, nefes yollarının gerek kıkırdak-kemik yapısı gerek nefes yolunun içerisindeki bulunan et dokusunun büyüklüğünün değerlendirmesi doktor tarafından yapılarak hastalara bu konular ile ilgili bilgilendirmeler yapılmaktadır. Ardından gerekirse burun estetiği ile yapılabilecek değişiklikler hasta ile birlikte nerenin, ne kadar, nasıl değişebileceği, nerenin büyültülüp, nerenin küçültülebileceği ve yapılabilecek olası ameliyat sonrası görüntünün benzer şekli hastaya gösterildikten sonra hasta ile tüm bu konular tartışılıp hastanın kendisi bilgilendirilmektedir.

Etiketler

newstanitim