Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadelede Yeni Adımlar

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadelede Yeni Adımlar

haber haber -
8 0

POS Cihazları Üzerinden Hasılat Beyanı Denetimi Genişletiliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) işletmelerde kullanılan POS cihazlarından gerçekleştirilen tahsilat tutarlarının beyan edilip edilmediğini incelediğini açıkladı.

Denetim Sonuçlarına Göre Vergi Kaçakları Ortaya Çıkarıldı

Bakan Elvan, GİB tarafından 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin yapılan analizler sonucunda, vergi mükellefi olmadığı halde POS cihazlarından hasılat elde eden kişilerin tespit edildiğini belirtti. Yapılan denetimlerde, kayıtlı POS cihazları üzerinden kayıt dışı hasılat elde eden 3 bin 662 kişinin belirlendiğini ve toplamda 5 milyar liralık hasılatın beyan edilmesinin sağlandığını açıkladı.

1,5 Milyar Lira Vergi Tahakkuk Ettirildi

Bakan Elvan, bu süreçte 3 bin 662 kişinin vergi dairelerine çağrılarak gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi beyannameleri ile muhtasar beyannamelerinin alındığını ve kayıt dışı hasılatın beyan edilmesiyle 1,5 milyar lira vergi tahakkuk ettirildiğini belirtti.

Çarpıcı Örnekler Ortaya Konuldu

Bakan Elvan, denetimlerde 1 milyon liranın üzerinde POS hasılatı elde eden 81 kişinin tespit edildiğini ve toplamda 253 milyon lira hasılatın kayıt dışı olduğunun belirlendiğini ifade etti. Bu kişiler arasında toptan ayakkabı, hırdavat malzemeleri, tekstil ürünleri ve beyaz eşya ticareti yapanların bulunduğunu aktardı.

Bakan Elvan, 2023 yılı verileriyle yapılacak benzer çalışmalarla kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin sürdürüleceğini ve gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

İlgili Yazılar