Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Yiyecek ve İçeceklerde KDV Oranlarını Değiştirdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Yiyecek ve İçeceklerde KDV Oranlarını Değiştirdi

haber haber -
14 0

Gelir İdaresi Başkanlığı, KDV Oranlarını Güncelledi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, lokanta, kafe ve pastane gibi işletmelerde satılan yiyecek ve içeceklerden alınan Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarında değişikliğe gitti.

Yeni Düzenleme Resmi Gazete’de Yayınlandı

KDV Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yiyecek ve içecek satışı yapan işletmelerde uygulanan KDV oranları da güncellendi.

İstismarı Önlemek İçin Alınan Tedbirler

Özellikle bazı işletmelerce KDV oranlarının istismar edilmesi üzerine Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayımlanan yeni tebliğ ile önlemler alındı. Artık lokanta, kafe, pastane gibi işletmeler, hem kendilerinin hazırlayıp sattıkları hem de dışarıdan temin ettikleri ürünler için yüzde 10 oranında KDV uygulayacak. Alkollü ürünler için ise KDV oranı yüzde 20 olarak belirlendi.

Gelecek Değişiklikler

Temmuz 2023’te yürürlüğe giren yeni düzenleme ile birlikte yiyecek ve içecek satışı yapan işletmeler, artık yüzde 10 ve yüzde 20 KDV oranlarını uygulayacaklar. Bu adımın, sektördeki dengeleri sağlamak ve vergi kayıplarını önlemek amacıyla atıldığı belirtiliyor.

İlgili Yazılar