Her Bitkisel Ürün Sağlıklı Mıdır?

Endüstriyel üretimin artması ile birlikte ülkemizde gıda üretiminde farklı tekniklerin kullanılması ve katkı maddelerinin gıdalarda daha fazla yer almaya başlamasıyla birçok uzman bitkisel ürünler tüketme konusunda öneriler sunmaya başlamıştır. Bir noktadan bakınca bitkilerden elde edilmiş gıda ve kozmetik ürünleri gerçekten sağlıklı olsa da aslında her ürün her insan için faydalı ve doğru olmayabilir.

Örnek olarak baharatlar herkes tarafından kullanılsa da tarçın, şeker hastalığı bulunan kişilere iyi gelirken, kimyon ise kan sulandırıcı özelliği ile bazı kişilerin fazla tüketmemesi gereken bir baharat olabilir. Doğal ve katkısız bir şekilde elde etmek açısından Bağdat baharat gibi markalar sayesinde tüm baharatlar tereddütsüz bir şekilde temin edilebilir. Ama bazı kişiler tarafından örnek olarak kekik bünyelerine ters düştüğü için fazla kullanılmaması gereken bir üründür.

Yağlar, esansiyel ürünler, gıda takviyeleri açısından bakıldığında da bitkilerden elde edilmişse, mutlaka sağlıklıdır gibi bir açıklama yapılamaz. Örneğin, balen markası aklınıza gelebilecek onlarca farklı bitkiden doğal esansiyel yağlar ve gıda ekstraktı kapsüller üretmektedir. Mesela üzüm çekirdeği kapsülü aslında faydalı olsa da bazı kişilerde mide ya da bağırsak rahatsızlıkları oluşturabileceği için her zaman ve her koşulda mutlaka kullanmalısınız ifadesi kullanılamaz.

Bitkisel Ürünler Nasıl Seçilmelidir?

Anlatılan ayrıntılara bakıldığında, bitkisel ürünleri seçebilmek için de öncelikle bu ürünün içeriğine, vücudunuza sağlayacağı faydalara ve bu ürünün sizin için bir yan etki oluşturup oluşturmayacağına dikkat etmeniz gerekir. Sadece damak tadı aldığınız için hibiskus çayını fazla içmek bazen sizin için faydalı olmayabilir.

Hibiskus veya kekik gibi bitkilerden yapılan çaylar, her zaman keyif verici olsa da Bağdat baharat üzerinden temin ettiğiniz bu ürünleri de mutlak olarak bir ölçü ile ve gerektiğinde bir uzmana  danışarak kullanmak önemlidir. Örneğin isot gibi bir baharat da belli bir ölçüde kullanılmalıdır. Çünkü fazla kullanımı ağır ve sancılı mide rahatsızlıkları oluşturabilir.

Bitkilerden elde edilen ürünlerde doğru seçimleri yapabilmek ve gerçekten güvenilir ürünler temin etmek için balen gibi markalar her zaman ön planda tutulmalıdır. Bu tarz markaların ürünlerini yılın herhangi bir döneminde taze, uygun fiyatlı ve katkısız bir şekilde temin edebilmek açısından da Ebitkisel gibi platformlardan alışveriş yapılabilir. Çünkü bu platform bilinen markaların ürünlerini piyasa fiyatlarına göre çok daha uygun rakamlar, kapıda ödeme, kredi kartı ile ödeme ve ücretsiz kargo gibi farklı fırsatlar ile sizlere sunmaktadır.

Etiketler

newstanitim