HSG Filmi Avantajları Nelerdir?

HSG Filmi Avantajları Nelerdir?

Yaygın olarak rahim filminin kullanılan bir diğer ismi de HSG filmi. HSG filminin en büyük avantajı rahim içinin büyük oranda doktorun gözlemleyebileceği bir hale gelmesidir. Fallop tüpleri ile inceleme imkânı sağladığı için hamile kalmakta zorlanan bir kadının problemleri bu yöntemle anlaşılabilir. Hangi tüplerin kapalı olduğu, rahmin tam olarak yeri ve yapısı, gebeliği önleyici ya da hamilelik sürecinde sorun oluşturan bütün problemleri bu yöntemle açığa çıkarmak mümkündür.  

HSG Filmi Neden İstenir?

Uzun bir süre hamile kalmak isteyip de bu konuda sorun yaşayan, göreceli olarak daha ileriki bir yaşta hamile kalmak isteyen ve problem yaşayan, hamile kaldığı halde sürekli düşük yaptığı için sorunları olan bütün kadınlardan HSG filmi istenebilir.

Ayrıca rahim içi tümör ya da başka problemlerin açığa çıkmasında da hsg filmi çok büyük bir rol oynar. Rahim sağlığı kadınlar için hamilelik dışında da önemlidir. Bu sağlığı korumak ve daha iyi teşhis koymak için doktorlar bu yöntemi önerebilir.

Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi ismi verilen yöntem rahim içi problemlerin ve özellikle tüplerin daha iyi incelenmesini sağlayan ve öncekilere göre daha ayrıntılı bir görüntüleme sağlayan bir yöntemdir. Kadınlar artık daha geç yaşlarda anne olmak isteyebiliyor. Bunun nedeni değişen yaşam koşulları ve kadınların da erkekler gibi belli bir kariyer sahibi olduktan sonra çocuk sahibi olmak istemesidir. Ancak bu yaşlarda hamilelikle ilgili belli sorunlar yaşanabileceği için rahimle ilgili yeni görüntüleme yöntemleri de önem kazanıyor.

Rahim içinin öncekilerden çok daha ayrıntılı bir şekilde gözlemlenebildiği bir yöntem olan rahim filmi hamile kalmakta ya da hamilelik sırasında çocukların rahme tutunmasında sorun yaşayan kadınlara çözüm sunabilir. Rahim içi dikkatli bir şekilde incelenirse bu tarz problemler yaşayan kadınların sorunları çözülebilir. Anne olmak isteyen çok sayıda kadın da bu yönteme başvuruyor. 

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Çekilecek olan rahim filminin daha önceki ultrasonlardan en önemli farkı işlem öncesinde rahme yayılması beklenen bir sıvının uygulanmasıdır. Az sayıda da olsa bazı kadınlar bu sıvıdan rahatsızlık ya da ağrı hissedebileceği için dilenirse işlem öncesi bazı ağrı kesiciler kullanılabilir.

Rahim Filmi Kimlere Uygulanır?

Rahim filmi rahim ve karın boşluğunda herhangi bir ciddi problemi olmayan her kadına uygulanabilir. Yöntem sayesinde tüpler ve rahmin genel yapısı hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olmak mümkündür.

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?

Ultrason kısaca tıbbi bir görüntüleme yöntemi olarak tanımlanabilir ve iç organları daha iyi görüntülemeyi sağlar. Detaylı ultrason ise bu yöntemin daha ayrıntılı ve iyi bir hale getirilmesi sonucu geliştirilen bir yöntemdir. Detaylı ultrason fiyatları artık bu işlem yaygınlaştığı için daha çok insanın ödeyebileceği bir seviyeye gelmiştir.

Ultrason Kullanım Alanları Nelerdir?

Başta rahim ve fallop tüpleri olmak üzere bütün genital bölge ile ilgili problemlerde ultrason kullanılır. Erkekler için prostat teşhisi ve tedavisinde de kullanılır. Mide, karaciğer, kalp gibi organların incelenmesinde de detaylı ultrason tercih edilir. Hangi organların ne şekilde inceleneceğine göre detaylı ultrason fiyatları değişiklik gösterir.

Ultrason Fiyatları

Hastaların iç organları ile ilgili sorunlar çeşitlidir. Rahimle ilgili problemler de her kadın için farklı özellikler taşır. Detaylı ya da ayrıntılı ultrason yöntemi ile pek çok iç organ ve rahim sorunu daha iyi teşhis edilebilmektedir. Dileyen hastalar detaylı ultrason fiyatları hakkında bilgi edinip doktorundan bunu talep edebilir.

Etiketler