Hurmanın Şifası Faydaları

Ramazan ayında bolca tüketilen hurma, sağlık için oldukça faydalı besin değerleri içeriyor. Hurmanın faydalarını anlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, tüketilmesi gereken miktarı da söyledi.

Hurmanın sadece Ramazan ayında değil sürekli tüketilmesi gerekeken bir besin olduğunu belirten Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, başta yüksek lif içeriği, potasyum, demir, folik asit ve kalsiyum olmak üzere birçok vitamin ile mineral içeriği sayesinde sağlıklı beslenmede önemli bir yeri olduğunu söylüyor. 3 adet orta boy hurmanın (45gr) ortalama 60 kalori içerdiğini ve 1 porsiyon meyveye denk geldiğini belirten Bilgili, hurma tüketmek için 10 önemli nedeni anlattı.

Sindirimi kolaylaştırıyor
Hurmanın lif oranı çok yüksek. Öyle ki 100 gramı 3,5 gram lif içeriyor. Bu sayede midede sünger gibi şişip hacim kaplıyor ve mideyi geç terk ettiği için tokluk hissi oluşturuyor. Yüksek lif, aynı zamanda bağırsakları çalıştırıyor ve kabızlıktan kurtarıyor.

Cildi gençleştiriyor
Antioksidandan zengin olan hurma hücre yenilemesini sağlaması sayesinde cildimiz üzerinde de faydalı oluyor. Yenilenen doku cildi daha genç bir görünüme kavuşturuyor. Cilt elastik yapısını kaybettiğinde yanakta çökmeler artıyor ve derin yüz çizgileri belirginleşiyor. Hurma cilde ihtiyacı olan nemi veriyor, böylelikle cilt daha elastiki bir yapıya sahip oluyor. İçeriğindeki B vitamini sayesinde ciltte oluşan yaraların da daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunuyor.

Etiketler

newstanitim