Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İklim Değişikliği, Küresel İş Gücü İçin Büyük Sağlık Riski Oluşturuyor

İklim Değişikliği, Küresel İş Gücü İçin Büyük Sağlık Riski Oluşturuyor

haber haber -
18 0

ILO’nun Yayımladığı Rapor, İklim Değişikliğinin İşçiler Üzerindeki Etkilerini Ortaya Koydu

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), iklim değişikliğinin küresel iş gücü için ciddi sağlık riskleri oluşturduğunu belirten bir rapor yayımladı. Rapora göre, dünya genelindeki işçilerin %70’i, yani 2,4 milyar işçi, iklim değişikliğine bağlı sağlık tehlikeleri ile karşı karşıya.

Rapora Göre İşçilerin Karşılaştığı Tehlikeler

Raporda, aşırı sıcaklığa bağlı yılda 22,87 milyon mesleki yaralanma sonucunda 18 bin 970 kişinin yaşamını yitirdiği ve 2,1 milyon işçinin engelli kaldığı belirtiliyor. Pestisit zehirlenmesi, işyeri hava kirliliği, UV radyasyonu, parazit ve vektör kaynaklı hastalıklar gibi sebeplerle binlerce işçinin hayatını kaybettiği vurgulanıyor.

2024’te Sıcaklık Rekoru Bekleniyor

Uzmanlar 2024 yılında rekor seviyede sıcaklıkların betwild bonusları beklendiğini ifade ediyor. Bu durum, iklim değişikliğinden kaynaklanan işçi ölümleri ve hastalıklarına karşı daha iyi koruma standartlarının uygulanması gerektiği konusunda uyarı niteliğinde.

İLO’dan Çağrı

İLO’da Kıdemli İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Manal Azzi, iklim değişikliğinin işçiler için önemli sağlık riskleri oluşturduğunu belirterek, güvenli ve sağlıklı çalışma ortamlarının bir çalışma hakkı olduğunu vurguladı. İklim değişikliğine karşı mücadelede iş güvenliği ve sağlığının ön planda tutulması gerektiğini ifade etti.

İlgili Yazılar