İlk Defa Tüplü Dalış Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yazın tatil beldelerine gittiğinizde birçok tenenin dalış yaptırmak için tura çıktığını görmüşsünüzdür. İlk başta aklınıza bunun riskli olabileceği, sadece tecrübeli kişilerin tüplü dalış aktivitelerine katılabileceğini düşünmüş olabilirsiniz. Ama işin aslı öyle değil. Bu tür aktiviteler genelde ilk defa dalacaklar için düzenlenir. Bu tür teknelerde deneyimli dalgıçlar bulunur ve dalış öncesi, dalış sırası ve dalış sonrasında sizlere gerekli tüm direktifleri ileterek rahat bir dalış deneyimi yaşamanıza katkıda bulunurlar. Gelin sizlere tüplü dalış ya da diğer adı ile scuba diving yapmadan önce bilmeniz gereken birkaç şeyden bahsedelim.

1- İlk defa dalacakların katılacağı programlar genelde deneme dalışı diye adlandırılır ve gün içerisinde 1 ya da 2 dalış yaptırılır. Bu dalışlar maksimum 5 metreye kadar yapılır. Daha derine dalmak için biraz daha tecrübe gerekir ve çeşitli sertifika programlarına katılarak seviyenizi ilerletebilirsiniz.

2- Deneme dalışı sonrası sizlere hatıra olarak bir sertifika verilir. Daha ileri seviyelerde dalış programı alacaksanız edineceğiniz sertifikalar uluslar arası geçerliliğe de sahip olur ve dünyanın her yerindeki turlara, programlara katılabilirsiniz.

3- Suyun altında kullanmanız gereken el işaretleri dalış öncesinde sizelere gösterilir ve herhangi bir sorun olması durumunda eğitmeniniz ile bu şekilde iletişim kurabilirsiniz.

4- 16 yaşından küçükler deneme dalışı programlarına katılamazlar.

5- Kalp rahatsızlığı olanlar, tansiyon sorunu çekenler, hamileler, astım problemi olanların da dalış turuna katılması kesinlikle tavsiye edilmez. Bununla birlikte önceki gece çok fazla alkol tüketimi dalış sırasında sorunlara yol açabilir. Bundan da kaçınmakta fayda var.

6- Kaş dalış programları, Bodrum dalış programları, Marmaris dalış programları, Fethiye dalış programları, Türkiye’nin hem en popüler noktaları hem de en iyi aktivite programına sahip yerleridir.

7- Daha profesyonel olarak tüplü dalış yapmak isteyenler ve sertifika edinmek isteyenler özellikle Bodrum ve Kaş bölgesini tercih edebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı