Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Yazılımcıları Geride Bıraktı

İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Yazılımcıları Geride Bıraktı

haber haber -
49 0

İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Arttı

Financial Times’ın resmi verilere dayalı analizine göre, İngiltere’ye vasıflı işçi vizesiyle gelen göçmenler arasında en yaygın meslek aşçılık oldu ve yazılımcılığı geride bıraktı. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre, son bir yılda aşçılara verilen vasıflı işçi vizesi sayısı önemli ölçüde arttı.

Yazılımcılara Verilen Çalışma İzni Sayısında Düşüş

Aynı dönemde programcılara ve yazılım geliştiricilere verilen çalışma izni sayısı ise azaldı. Geçen yıla göre yazılımcılara verilen vize sayısında belirgin bir düşüş yaşandı. Bu durum, teknoloji sektöründe işe alımların yavaşladığına işaret ediyor.

Diğer Sektörlerde İşgücü Açığı Devam Ediyor

Vasıflı işçi vizesi alanların sayısındaki artış, özellikle daha düşük ücretlerin olduğu sektörlerde ve beyaz yakalı mesleklerde işgücü açığının devam ettiğini gösteriyor. Bu durum, teknoloji sektöründeki ve diğer bazı sektörlerdeki düşüş eğilimlerinin önemini vurguluyor.

En Çok Vizeler Güney Asya’ya Verildi

Aşçılara verilen vizelerdeki artışta Güney Asyalı şeflere verilen vizelerin etkili olduğu belirtildi. Hintliler, Bangladeşliler ve Pakistanlılar arasında aşçı olarak İngiltere’ye gelenlerin sayısında belirgin bir artış yaşandı. Bu durum, işgücü piyasasındaki dinamikleri yansıtıyor.

İlgili Yazılar