Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Helikopter Kazasında Hayatını Kaybetti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Helikopter Kazasında Hayatını Kaybetti

haber haber -
22 0

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Helikopter Kazasında Hayatını Kaybetti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve dışişleri bakanı, yoğun sis altında dağlık araziyi geçerken helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Kazada Reisi’yi taşıyan helikopterde, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile diğer yetkililer de hayatını kaybetti.

Helikopter Kazası Sonrası Kurtulanlar Bulunamadı

İran devlet medyası, Reisi’yi taşıyan helikopterin düşmesi sonrası kurtulanların bulunamadığını bildirdi. Kazada, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim de hayatını kaybetti.

Reisi, Azerbaycan Dönüşünde Helikopter Kazası Geçirdi

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya gelerek ortak projelerin açılışını yapmıştı. Kazanın, bu açılışın ardından dönüş yolunda kötü hava koşulları nedeniyle yaşandığı belirtildi.

Yeni Cumhurbaşkanı Belirleme Süreci

İran İslam Cumhuriyeti anayasasına göre, cumhurbaşkanının görevi başında ölmesi durumunda, İran Dini Lideri Hamaney’in onayıyla cumhurbaşkanı birinci yardımcısı görevi devralacak. Ardından bir konsey, en fazla 50 gün içinde yeni cumhurbaşkanı için seçim düzenleyecek. Şu an için 2025 yılında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri için takvim devam ediyor.

İlgili Yazılar