Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İskoçya Başbakanı ve SNP Lideri Hamza Yusuf İstifa Edebilir

İskoçya Başbakanı ve SNP Lideri Hamza Yusuf İstifa Edebilir

haber haber -
23 0

Hamza Yusuf, Güven Oylamasında Yeterli Desteği Alamayabilir

İskoçya Başbakanı ve İskoçya Ulusal Partisi’nin (SNP) lideri Hamza Yusuf’un, bu hafta yapılması öngörülen güven oylamasından yeterli desteği alamayacağı gerekçesiyle istifa etmeye hazırlandığı öne sürüldü.

Yusuf’un İstifasının Nedenleri ve İddialar

The Times gazetesinin haberine göre, Yusuf, görevinin artık sürdürülemez olduğu sonucuna vardıktan sonra istifa etmeye hazırlandığı iddiasına yer verildi. SNP’den üst düzey isimlere göre, Yusuf’un bu haftaki güven oylamasından sağ çıkamayacağına karar verdiği ve görevi bırakabileceği söylendi.

Müslüman Kimliği ve Politik Kariyeri

Yusuf, İskoçya Yeşiller Partisi ile güç paylaşımı anlaşmasının sona ermesinin ardından yaptığı açıklamada, güven oylamasını kazanacağını düşündüğünü belirterek, istifa etmeyi düşünmediğini dile getirmişti.

Hamza Yusuf, Eski İskoçya Bölgesel Başbakanı ve SNP lideri Nicola Sturgeon’ın istifasının ardından başlayan liderlik yarışını kazanarak İskoçya’nın ilk Müslüman başbakanı olmuştu.

Babası Pakistan kökenli olan ve 1960’larda İskoçya’ya göç eden Hamza Yusuf’un annesi ise Kenya’da Güney Asyalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

İlgili Yazılar