Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kamkat nedir?

Kamkat nedir?

haber haber -
11 0

Kamkat nedir?

Kamkat, genellikle atıştırmalık olarak yenen veya yemek pişirmede kullanılan turuncu bir meyvedir. Küçük boyutu ve parlak sarı rengi nedeniyle “altın külçe” olarak da bilinir. Kamkatlar genellikle bütün olarak yenir.

Kamkat Ağacı Nasıl Büyütülür?

Kamkat, 25 cm uzunluğa kadar büyüyebilen, ekşi bir tada sahip küçük bir meyvedir. Ayrıca “altın portakal” veya “altın külçe” olarak da adlandırılırlar.

Büyüyen kamkatlar kolay bir iş değildir. Çok fazla güneş ışığına ve ısıya ihtiyaçları var. Ancak uygun şartlara sahipseniz iç mekânlarda da yetiştirebilirsiniz.

İçinde drenaj delikleri olan bir saksıya, biraz toprağa ve bitkinizi güneş ışığı alması için dik tutacak bir şeye ihtiyacınız olacak. Ayrıca köklerin oturması ve her gün sulanması için bir tabağa veya su tepsisine ihtiyacınız olacak.

Neden Kendi Kamkatınızı Yetiştirmelisiniz?

Bodur kamkat fidanı fiyatları uygun tatlı ve ekşi bir tada sahip küçük, yuvarlak bir meyvedir. Genellikle çiğ olarak yenir, ancak birçok farklı şekilde pişirilebilirler. Kamkatlar ayrıca jöle veya şurup yapmak için de kullanılabilir.

Kamkat sadece yemek için lezzetli değil, aynı zamanda sağlık yararları da var. Kamkat, vücudunuzun bağışıklık sistemi ve kemikleri için iyi olan C vitamini ve potasyum içerir. Soğuk algınlığıyla savaşmanıza da yardımcı olabilirler!

Kendi kamkat ağacınızı bahçenizde veya arka bahçenizde büyütün ve size yıl boyunca lezzetli meyveler sağlayacak güzel bir bitkiye dönüşmesini izleyin!

Kamkat Ağacı Yetiştirmenin ve Bakımının Temelleri

Bodur kamkat fidesi, çeşitli yerlerde yetiştirilebilen bir narenciye türüdür. İyi büyümek için çok fazla özen ve dikkat gerektirirler.

Hatırlanması gereken en önemli şey, bol miktarda ışığa ve suya ihtiyaç duyduklarıdır. Diğer bitkilerle iyi geçinemedikleri için diğer bitkilerden uzak tutulmaları da önerilir.

Ağacın yeterli besine sahip olduğundan emin olmak için, her üç haftada bir gübrelemek en iyisidir.

Doğru Aletlerle Evde Kendi Kamkatınızı Yetiştirmek

Kamkat, çoğunlukla atıştırmalık olarak yenen küçük, narenciye meyvesidir. Ayrıca Asya’da popüler bir meyve oldukları bilinmektedir. Kamkatlar, tatlı tatları ve evde kolayca büyüyebilmeleri nedeniyle insanlar tarafından çok sevilir. Ancak insanların satılık Kamkat ağacı veya tohumu bulması kolay değildir. Bu nedenle birçok insan onları evde yetiştirmeye başladı.

Doğru araçları kullanır ve talimatları doğru bir şekilde uygularsanız, kendi kamkat ağacınızı büyütmek zor değildir. Sizin tarafınızdan sadece zaman ve sabır alır, ancak bu, kendi bahçenizden anında taze meyvelerin tadını çıkarmanıza izin verecektir!

Tohumlardan Kamkat Ağacı Dikmenin En İyi Yolu

Kamkatlar bahçenize harika bir katkı sağlar. Büyümeleri kolaydır ve tatlı ve ekşi bir tat sunarlar.

Tohumdan kamkat ağacı dikmek istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolunu bilmelisiniz. Bu işlem için bir tencereye, toprağa, tohumlara ve suya ihtiyacınız olacak.

Kamkat ağacını tohumlardan dikmenin en iyi yolu, onları gövdenin üst kısmı toprak yüzeyinin hemen altında olacak şekilde toprağa gömmektir. Bu, ağacınız için yeterli ışığa maruz kalmanın yanı sıra her zaman nemli kalmasını sağlayacaktır.

Bahçede veya Konteynerde Bodur Kamkat Nasıl Yetiştirilir?

Bodur kamkat fidanı, Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen küçük bir narenciye meyvesidir. Saksılara veya bahçeye ekilebilir ve ülkenin çoğu bölgesinde iyi yetişir.

Büyüyen Bodur Kamkat –

– Bodur kamkatları birbirinden en az 3 metre uzağa dikin.

– Dikimden önce iyice sulayın.

– En iyi sonuçlar için günde en az altı saat tam güneş ışığına maruz kalın.

– Bitkiler kurulduktan sonra, sağlıklı büyümeyi sürdürmek ve hastalık sorunlarını önlemek için suda çözünür gübre ile düzenli olarak gübreleyin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir